کی پاپ چیست؟ 8 گروه معروف سبک پاپ کره ای را بشناسید

توضیحات:

 • به نام خدا

  کی پاپ (K-pop) مخفف سبک پاپ کره ای یا موسیقی محبوب کره ای است. اصطلاح کی پاپ به سبک پرطرفداری از موسیقی اشاره دارد که مبدا آن کشور کره جنوبی است. با این که کی پاپ مدرن از اوایل دهه 90 میلادی وجود داشته؛ اما محبوبیت جهانی این سبک موسیقی به سال 2012 برمی گردد که آهنگ محبوب Gangamstyle از خواننده ای به نام Psy به اولین ویدئوی یوتیوب با بیش از یک میلیارد بازدید تبدیل شد.

  آیا کی پاپ یک سبک است؟

  نه، کی پاپ برعکس چیزی که اکثر مردم فکر می کنند، یک سبک موسیقی نیست. این اصطلاح فقط به معنای موسیقی محبوب کره ای است. درواقع، خوانندگان کی پاپ، موسیقی را در همه سبک های شناخته شده از قبیل هیپ هاپ، الکترونیک، راک، پاپ، R&B، جاز و غیره می سازند. خارج از کشور کره، از کی پاپ استفاده می کنیم تا نشان دهیم این خواننده یا آهنگ برای کشور کره است.

   

  تصور غلط دیگر در مورد اصطلاح «کی پاپ» این است که برخی تصور می کنند کی پاپ فقط شامل محبوب ترین گروه های دختر و پسر در کشور کره است. قطعا این تصور نادرست است. هیچ وقت نباید فراموش کنیم که هنرمندان محبوب تک خوان یا گروه های مستقل هم به اندازه ی گروه های بزرگ و جذاب کی پاپ، دارای شایستگی هستند.

  آیا کی پاپ در کشور آمریکا و غرب محبوب است؟

  سوال خوبی بود! تا به حال عبارت Hallyu Wave را شنیده اید؟ اساسا عبارت “Hallyu Wave” اصطلاحی با ترجمه « موج کره ای» است. از این اصطلاح عموما برای توصیف استعاره ای « موج » کره ای استفاده می شود که در سراسر نیمکره غربی و آمریکا گسترش یافته است! این موج فقط محدود به موسیقی نیست، بلکه شامل چیزهایی مثل نمایش و برنامه های تلویزیونی کره نیز می شود. همه ما عاشق یک داستان عالی و گریه آوریم، غیر از این است؟

  برای درک اهمیت کی پاپ، باید به طور خاص به روی مخاطبان جوان آن تمرکز کنیم. یک لحظه فکر کنیم، چه اتفاقی برای گره های موسیقی دختر و پسر آمریکایی در دهه 90 و اوایل 2000 افتاد؟ مدت ها از زمان داشتن گروه هایی مانند Nsync، Backstreet boys یا Spice girls می گذرد.

  آن زمان ها وقتی می خواستیم آهنگی جذاب و دلنشین و با ریتمی گیرا و رقص آور بشنویم، آن ها تنها گروه هایی بودند که گوش می کردیم. گرچه به نظر می رسد امروزه بهترین هنرمندان ایالت متحده آمریکا بیشتر برای قشر بزرگسال برنامه تولید می کنند و به ندرت ویدئوکلیپ هایی مناسب رقص دارند. با توجه به اینکه بیشتر هنرمندان مشهور آمریکایی فوق العاده هستند، ویدئوکلیپ هایی داستان-محور و سرشار از درام، کلمات سیاسی و غیرمحترمانه درست می کنند. از سوی دیگر، عمدتا کی پاپ از داستان های عاشقانه، آهنگ های گیرا و رقص های اغواکننده ای ساخته شده که توسط افرادی زیبا اجرا می شوند.

   

  این اختلاف آشکار در سبک، به همراه گسترش زیاد مثل پخش شدن از طریق اینترنت، موسیقی کی پاپ را قدرتی بزرگ به حساب آورد. کی پاپ انواع مختلفی از سبک های موسیقی را ارائه می دهد و رقص ها را طوری ماهرانه طراحی می کند که همه مردم بتوانند با آن رقصند. معمولا مطلبی نامناسب یا سیاسی در کی پاپ پیدا نمی کنید. و حتی اگر یک آهنگ کی پاپ، متنی سوال برانگیز داشته باشد، آیا مهم است؟

  به بیان ساده، علت این که کی پاپ روز به روز در آمریکا محبوب تر می شود این است که همه ما از موسیقی عالی، برنامه های رقص، متن های پرهیجان و هنرمندان خوش چهره لذت می بریم!

  از همه بهتر، حتی لازم نیست برای دوست داشتنش معنای آن را بفهمیم!

  کی پاپ کی شکل گرفت؟

  اولین بار ایده ی کی پاپ در سال 1992 و توسط گروهی از رقصنده های هیپ هاپ از کره جنوبی پایه ریزی شد که معروف به Seo Taija and boysبودند.آن ها تک آهنگ “Nan Arayo” (I know) را در یک مسابقه استعدادیابی تلویزیونی اجرا کردند. نه تنها در مسابقه پیروز نشدند، بلکه پایین ترین امتیاز را از داوران گرفتند.

  با این وجود، بعد از اولین پخش این آهنگ، “Nan Arayo” به سرعت به پرطرفدارترین آهنگ در جدول تک آهنگ های کره جنوبی تبدیل شد و به مدت 17 هفته در راس جدول باقی ماند! Seo Taija and boys اولین گروهی بودند که به طور علنی موسیقی پاپ سبک آمریکایی را با فرهنگ کره شمالی ادغام کردند. این گروه سبکی از موسیقی خلق کردند که با پرداختن به موضوعاتی مانند سانسور، مد و سیستم آموزشی پایین تر از حد استاندارد، هنجارهای سنتی کره جنوبی را به چالش کشیدند.

  Seo Taiji and Boys به طور رسمی در سال 1996 از هم جدا شدند. هرچند قبل از این که از هم جدا شوند، شیوه های قدیم موسیقی سبک کره جنوبی و استانداردهای اجرا را تغییر داده بودند. این اتفاق به سایر هنرمندان تازه کار اجازه داد که خلاقیت خود را به چالش بکشند و موانع را از سر راه بردارند. چندسال بعد، چند استودیوی جدید روی کار آمدند: SM Town در سال 1997، JYP Entertainment در سال 1997 و YG Entertainment در سال 1998. به طور کلی، این سه استودیو سرآغاز راهی بودند که امروزه به عنوان گروه آیدل (Idol group) می شناسیم (عموما به سلبریتی های کره آیدل می گویند).

  عملکرد کی پاپ چگونه است؟

  به طورکلی، کی پاپ با فرآیندی شروع می شود که روی تامین استعداد، آموزش و اولین اجرا تمرکز می کند. چون شرکت های سرگرمی دوست دارند که اولین اجرای ستاره های کی پاپ حدود سن بیست سالگی باشد، اغلب کارآموزانی با رده ی سنی ده تا بیست سال استخدام کرده و به کار می گیرند.

  این افراد معمولا مثل سایر دانش آموزان به مدرسه می روند. با این حال، معمولا کارآموزان کی پاپ بخش قابل توجهی از زمان اضافی قبل یا بعد از مدرسه را صرف رقص و آواز می کنند. در این مرحله، آن ها معمولا به عنوان اعضای متبحر شرکت به حساب نمی آیند بلکه کارآموزانی آزمایشی هستند که با تمام سعی خود برای رسیدن به اولین اجرا می جنگند. البته نه اینکه واقعا با هم بجنگند، یعنی به سختی تلاش می کنند!

   

  عموما شرکت ها به کارآموزان پولی پرداخت می کنند که به پرداخت هزینه های زندگی آن ها کمک می کند و گاهی حتی تمهیدات مسکن را خصوصا برای کارآموزانی که از کشورهای دیگر هستند، فراهم می کنند. اگر کارآموز از کشور دیگری باشد، معمولا انتظار می رود اگر هنوز زبان کره ای را یاد نگرفته، با تلاش زیاد این زبان را بیاموزد. این تنها شروع لیست انتظارات از یک کارآموز تازه وارد است.

  این کارآموزان به کلاس مهارت هایی می روند که احتمالا در آن تخصصی دارند. مثلا یک کارآموز سبک رپ، به کلاس رپ می رود، یک خواننده آینده به کلاس های آواز بیشتری می رود. یک رقصنده پرآتیه به کلاس های آموزش رقص بیشتری می رود. علاوه براین، از کارآموزان انتظار می رود تا با تمرین های ورزشی منظم و داشتن رژیم غذایی مناسب، فرم بدنی خاصی را حفظ کنند. روابط کاملا قدغن است، گاهی استفاده از تلفن هم ممنوع است. خلاصه کلام این است که قوانین زیادی وجود دارد اما شکستن این قوانین به منزله خودکشی شغلی این استعدادهای جوان است.

  از آنجا که جذب نیرو زیاد است، هیچ تضمینی وجود ندارد که یک کارآموز اولین اجرای خود را آغاز کند.اگر قرارداد کارآموزی به هر دلیلی به پایان برسد، پیدا کردن شغل جدید و شروع آن می تواند چالش برانگیز باشد.با این وجود، این کارآموزان سال های زیادی را صرف یاد گرفتن مهارت های حوزه ی هنرهای نمایشی می کنند. قطعا ستاره ی کی پاپ شدن مناسب فردی نیست که به راحتی حواسش پرت می شود.

  بنابراین کارآموز در اولین اجرا، فوق العاده خواهد بود! به آن ها گروه، سبک و گاهی حتی اسم جدید داده می شود. این ویژگی ها را معمولا شرکت طرف قرارداد تعیین می کند. یک قرارداد معمول با یک شرکت بزرگ بعد از اجرای اول، قراردادی هفت تا ده ساله خواهد بود. در این بازه ی زمانی طولانی کارآموز باید نگران چهره ی عمومی خود بوده و کلمات را با دقت انتخاب کند تا تصادفا اعتبار خود را نابود نکند. حرف زدن راجع به آن هم دلهره آور است.

  در هرحال، اگر علاقه مندید که بدانید سیستم عملکردی کی پاپ چگونه است و از خواندن تا سر حد مرگ خسته نمی شوید، پیشنهاد می کنیم تا درام Dream High را ببینید. درامی کره ای که داستان آن درمورد گروهی دانش آموز است که به دبیرستان هنر می روند تا رویاهای خود را دنبال کرده و معروف شوند. درامی پر از عشق، تراژدی، و شوخی های جذاب!

   

  هشت گروه یا هنرمند معروف کی پاپ

  تا الان متوجه شده اید که کی پاپ متنوع است.چه دوستدار گروه Slow jams برای رسیدن به آرامش در خانه باشید و چه طرفدار گروه پرانرژی Club bangers، کی پاپ برای سلیقه ی شما آهنگی دارد. چنین تنوعی با این تعداد از هنرمندان و گروه های کی پاپ، شما را گیج می کند.

  برای راحتی خیال شما، و به لطف امواج رادیو و تلویزیون لیستی از برترین گروه های کی پاپ را جمع آوری کردیم. توجه داشته باشید که این لیست براساس محبوبیت جهانی، درآمد و آخرین رتبه بندی توسط رسانه های موسیقی مانند Tumblr و Spotify است.

  1- گروه BTS

  ارتش BTS، جمع شوید! BTS برای زندگی، خب؟ BTS به عنوان محبوب ترین گروه کی پاپ (که به Bangtan Boys یا Beyond the Scene هم معروف هستند) اخیرا چهره ی هالیو (موج کره ای) هستند. از سال 2013 که گروه فعالیت خود را آغاز کرد، تبدیل به پدیده ای جهانی شد. اعضای گروه شامل jungkook، V،RM،Jimin،Jin،Suga و J-Hope است. موسیقی گروه اغلب ترکیبی از موسیقی الترونیک، پاپ و هیپ- هاپ است و به موضوعات حساسی مانند سلامت روان و روابط می پردازند.

  آیا می دانید که BTS دارای یازده رکورد گینس است؟ در کمتر از یک دهه، این گروه بالغ بر 240 جایزه دریافت کرده است. برخی از این جوایز عبارتند از: جایزه موسیقی آمریکا، جایزه آسیایی«موفقیت ویژه موسیقی»، جایزه رادیو BBC برای نوجوانان، جوایز موسیقی بیلبورد، جوایز موسیقی MTV Video، و حتی رتبه اول رهبران آینده پایداری جهانی سازمان ملل در سال 2019.

  2- گروه Blackpink

  وجه اشتراک بیانسه و گروه Blackpink چیست؟ جدا از شخصیت پرستی طرفداران بیانسه (Beyhive) و طرفداران Blackpink(Blink) ، هردو با سرعت زیادی به سوی موفقیت پیش می روند. اعضای این گروه شامل Rose، Jisoo، Lisa و Jennie Kim است و به طور موثری به عنوان یکی از برترین گروه های کی پاپ، فرهنگ کره جنوبی را نشان می دهند . از زمان آغاز به کار این گروه با آلبوم “Square One” در سال 2016، در صدر جدول های داخلی و بین المللی بوده است که شامل جدول های the Billboard’s World Digital Songs، Emerging Artists و Hot100 بوده است.

  این گروه کی پاپ نامزد بیش از 100 جایزه مهم شده است. اخیرا در 8 دسامبر سال 2019، این گروه برنده جایزه Tencent2019 «برترین هنرمند کره» شد. دیگر دستاوردهای این گروه دریافت گواهینامه قدیمی از انجمن صنعتی ضبط آمریکا (RIAA) برای آهنگ Du-Du Du-Du و جایزه pole position از Forbes Korea Power Celebrity در سال 2019 است . علاوه بر این، اخیرا مجله ی تایمز این گروه معروف کی پاپ را در لیست معتبر « صد گروه برتر آینده» قرار داد.

  3- گروه EXO

  بشاش، تخس، زیبا! اینها صفات گروه EXO است. این گروه نه نفره کی پاپ در ابتدا در سال 2012 اولین اجرای خود را با دوازده نفر شروع کرد که بعدا براساس زبانی که به آن تسلط داشتند، به دو زیرگروه(EXO-M و EXO-K) تقسیم شدند. اعضای فعلی گروه عبارتند از:Kai, D.O., Sehun, Xiumin, Chanyeol, Chen, Lay, Suho, و Baekhyun.

  مینی آلبوم «MAMA» و اولین آلبوم «XOXO» گروه را در مسیر موفقیت بی نظیری قرار داد که شامل بیش از 150 جایزه از بین 250 نامزدی است. مهم ترین دستاورد این گروه رکورد جهانی گینس برای «بیشترین Daesang(جایزه بزرگ) برنده شده از جشنواره موسیقی آسیایی MNet» است. هم چنین از سال 2014 و به مدت شش سال در لیست ده گروه برتر از سمت Forbes Korea Power Celebrity قرار گرفتند.

  4- گروه MonstaX

  برخلاف اکثر گروه های کی پاپ این لیست، این گروه توسط شرکت های سرگرمی کره ای «Big4» مدیریت نمی شود.بلکه این گروه زیر نظر شرکت سرگرمی «Starship» قرار دارد. محبوبیت گروه از زمان آغار به کار یعنی سال 2015 به اوج خود رسیده است. اعضای گروه شامل I.M «رپر»، Jooheon«رپر»،Kihyun «خواننده اصلی »،Minhuyuk «خواننده»،Wonho «خواننده»، Hyungwon «خواننده»، و Shownu «خواننده » می باشد.

  هریک از طرفداران پروپاقرص MonstaX و Monbebe( فن کلاب گروه) باید گروه را از برنامه تلویزیونی «No.Mercy» -جای که ملاقات کرده اند،به یاد بیاورند. بعد از انتشار اولین آلبوم “Trespass” ، این گروه کی پاپ به تدریج با آلبوم کامل “The Clan” در صدر لیست آلبوم جهانی بیلبورد قرار گرفتند و به صحنه های اجرای بین المللی راه یافتند. آهنگ های جذاب و اعتیادآور گروه حتی به بازی های موبایل و درام های تلویزیونی کره هم راه پیدا کرده است.

  5- گروه NCT

  گروه NCT (مخفف Neo culture technology)، بی شک بزرگترین گروه کی پاپ با تیم عظیم 21 نفره است. با آرزوی موفقیت برای نصب پوسترهای این گروه بر روی دیوار اتاق خوابتان! بازه زمانی فعالیت این گروه فقط سه سال بوده است اما بالغ بر 30 جایزه و تقدیرو تمجید مهم کسب کرده اند که شامل مدال تقدیر از وزارت فرهنگ، ورزش و گردشگری کره است.

  لازم به ذکر است که این گروه براساس محتوا به چند زیرگروه تقسیم شده اند. این زیرگروه ها WayV( مستقر در چین)، NCT Dream،NCT U ، و پرطرفدارترین آن NCT127 (مستقر در سئول) می باشد.این گروه با ویدئوهای برجسته و آهنگ های قدرتمند طراحی شده، شما را طرفدار NCT می کند.

  6- گروه Red Velvet

  Yeri, Joy, Wendy, Seulgi, و Iren- این پنج دختر یکی از محبوب ترین گروه های کی پاپ جهان را تشکیل می دهند. گروه، ترکیبی از جذابیت، درخشش و بی باکی است که خیلی زود معتاد آن می شوید. این گروه اولین اجرای خود را پنج سال قبل یعنی سال 2014با تک آهنگ موفق «Happiness» آغاز کرد. در سال 2019 جوایز متعددی از قبیل the teen choice awards، the fact music awards، Korean arts awards، «آهنگ سال» از Asia artist awards و Soribada K-music awards گرفته است. هم چنین این گروه در برنامه های معروف تلویزیونی از قبیل «مسابقات ورزشی ستاره آیدل 2019-Chuseok Special» و «Level Up Project!» بین سال های 2017 و 2018 شرکت کرده اند.

  7- گروه Got7

  این گروه با داشتن هنرمندان کی پاپی از هنک کنگ، تایلند، کره جنوبی و ایالت متحده آمریکا، فلسفه سرگرمی JYP را تعریف می کند. اعضای گروه Jackson, Jinyoung, Youngjae, BamBam, Yugyeom ,Mark و JBبودند. اولین اجرا در سال 2014 بود که قبل از آن شرکت سرگرمی کره ای اصلی آزمون و گزینش جهانی برگزار کرده بود.

  اولین مینی آلبوم “Got it?” به سرعت به موفقیت رسید و گروه را به یکی از برترین گروه های کی پاپ بدل کرد. شهرت گروه GOT7 به خاطر اجراهای نمایشی هیجانی است که ویژگی هایی مانند هنرهای رزمی و رقص خیابانی دارد تا تماشاگران را به وجد بیاورد.در پایان سال 2019 گروه بیش از 45 جایزه داخلی و خارجی از بین بیش از 100نامزدی به دست آورد.

  8-گروه Twice

  با سرلوحه قرار دادن جمله خردمندانه بیانسه یعنی «چه کسی دنیا را اداره می کند؟دخترها!»، Twice یک گروه دخترانه نه نفره تشکیل داد که اعضای آن شامل Tzuyu, Nayeon, Dahyunand, Chaeyoung, Mina, Jihyo, Jeongyeon, Sana, و Momo است. شهرت این گروه پس از شرکت در برنامه “sixteen” و بعدتر با انتشار تک آهنگ “cheer up” بود؛ آهنگی که در صدر جدول Gaon Digital قرار گرفت.

  جایزه کابینه این گروه کی پاپ توسط جوایزی مانند جایزه موسیقی Mnet آسیا «آهنگ سال»، هشت جایزه Golden Disk، جایزه موسیقی سئول،جایزه Golden Diskژاپن، و حتی جایزه “Hallyuculture Grand Prize” وزارت فرهنگ، ورزش و گردشگری نام گذاری شده است. اینگروه هم چنین در بیلبورد “21under21:Music’s Next Generation” و رتبه بندی Forbes Korea Power Celebrity حضور دارد.

   


 • تهیه و تنظیم توسط اجاره و کرایه باند
  تماس : 09123722683- 021 44285741
  انتشار مطلب در :