کلاس پیانو

توضیحات:

 • به نام خدا

  فشردن کلیدها یا کلاویه ها با یک مکانیسم خاص باعث تقویت ضربه چکش ها می گردد و به این طریق سیم ها مرتعش می گردند . در اینجا سیم ها روی یک صفحه چوبی سوار شده اند که دک یا صفحه صدا نام دارد و وظیفه آن تقویت صدای سیم هاست. طنین خاص و زیبایی هم که از پیانو می شنویم به خاطر جنس خاص دک است.

  این ساز در سراسر دنیا از محبوب ترین و کامل ترین ساز هاست به گونه ای که معمولا آنرا مادر ساز ها می نامند و در دروس دانشگاهی اصلی ترین ساز محسوب می گردد.

  در سال های اخیر نیز در ایران این ساز از پرطرفدارترین سازها بوده است.

  اما دلیل این محبوبیت چیست و چرا این ساز در همه جای دنیا جای خود را در بین همه باز کرده است؟

  باید بگوییم که در این اقبال چند عامل موثر است از عوامل ظاهری گرفته تا عوامل موسیقایی همه و همه دست به دست هم داده تا این ساز در این حد محبوب باشد در زیر برخی از این قابلیت ها را مرور می کنیم.

  مزایا و قابلیت های پیانو

  1-گستره صدایی

  اولین عاملی که شما را به پیدا کردن یک کلاس پیانو یا دوره مناسب تشویق کرد همین دلیل بوده، گستره صدایی فوق العاده این ساز است که در حالت معمولی حدود هفت اکتاو را دارا می باشد که حدود 88 نت می باشد و این مساله از لحاظ تکنیکی بسیار حائز اهمیت است و قابلیت فوق العاده ای را در اختیار نوازنده اش قرار می دهد اهمیت این مساله را با چند مثال شاید بهتر درک کنید مثلا ساز زیبا و فوق العاده کامل ویولن از این حیث فقط نزدیک به چهار اکتاو را دارا است و یا یک خواننده قابل و با تجربه نهایتا سه اکتاو را می تواند اجرا نماید.

  2-سهولت اجرای نت ها و در دسترس بودن آنها

  در این ساز به راحتی هر نتی را بخواهید می توانید اجرا کنید و در حقیقت برای اجرای نت های بم یا زیر هیچ تفاوتی وجود ندارد و کافی است جای انگشتان را تغییر دهید و این در حالی است که در دیگر ساز ها معمولا اجرای نت های خیلی زیر یا خیلی بم سخت تر است و گاهی حتی نوازنده های مبتدی به درستی نمی توانند آنها را اجرا کنند.

  3-قابلیت اجرای آکورد ها

  یکی دیگر از عواملی که بر قابلیت های بسیار این ساز افزوده است قابلیت اجرای آکورد هاست که به راحتی نوازنده را قادر می کند که با انگشتان دست چپ آکورد ها را به راحتی با ملودی در آمیزد.

  4-قابلیت های خلاقیت در موسیقی یا آهنگسازی

  همه عوامل بالا به علاوه سهولت تصور ذهنی نت ها در این ساز سبب گردیده تا راه را برای کارهای خلاقانه یا کارهایی چون آهنگسازی در موسیقی باز کند. از این حیث بسیاری آهنگسازان کارهای خود را روی این ساز تنظیم می نمایند.

   

   

  5-گوشنوازی و لطافت صدایی

  یکی دیگر از مواردی که بر زیبایی های این ساز افزوده لطافت و جنس صدای گوشنواز آن است که آرامش خاصی به شنونده می دهد. حتی اگر فردی نوازندگی پیانو را هم بلد نباشد باز هم با فشردن ریتمیک کلید ها می تواند صدای دلنشینی از آن بشنود این در حالی است که شاید برای برخی سازها مدت ها طول بکشد تا بتوانیم صدایی متعادل از آن در بیاوریم و برخی دیگر تا مدت ها صدایی گوشخراش تولید می کنند.

  6-طریقه و استایل نوازندگی

  یکی دیگر از عوامل که در کلاس پیانو آموزشگاه هم به آن توجه شده است ، طریقه نوازندگی و استایل نوازنده هنگام پیانو زدن است به گونه ای که مانند برخی ساز ها که اصلاحا نوازنده ساز را بغل می کند نیست و یا مجبور نیستیم ساز را به حالتی خاص در دستانمان نگه داریم و یا چون سازهای بادی حالت دهان را تغییر دهیم.

  نوازنده پیانو همچون مدیری قابل و کاردان بسیار شیک و گاهی اتو کشیده پشت ساز خود می نشیند و بدون هیچ گونه تغییر در فرم بدن یا اعضای دیگر ، به نوازندگی می پردازد این مورد که بیشتر به ظاهر ربط دارد نیز می توان گفت از عوامل جذب کننده پیانو است.

  انواع پیانو

  پیانو رویال

  پیانو رویال یا گرند پیانو نوعی از پیانو می باشد که در آن سیم های پیانو روی صفحه افقی سوار شده است و مکانیسم تولید صدا در آن به گونه ای است که چکش ها روی سیم ها به طور عمودی ضربه می زنند. در بخش انواع پیانو با قیمت می توانید اطلاعات کامل تری راجع به مدل های مختلف داشته باشید.

  در نتیجه این مکانیزم ، تولید صدا با حجم بالاتری صورت می گردد.

  این پیانو ها به دلیل صفحه افقی فضای بیشتری هم می گیرد.

   

  پیانو آکوستیک

  در پیانوای آکوستیک یا دیواری سیم ها و همینطور صفحه صدا ، به طور عمودی سوار شده ، چکش ها نیز به طور افقی ضربه می زنند.

  در نتیجه این طراحی ، پیانو فضای بسیار کمتری می گیرد و اندکی از حجم صدای آن نیز کمتر می گردد.

   

  پیانو دیجیتال

  پیانو دیجیتال یا پیانو الکتریک که چند سالی است به بازار آمده است همانطور که پیداست از تکنولوژی تولید صدای دیجیتال بهره می برد.

  تولید صدا با برق و توسط باند های مشخصی پخش می شود.

  فشردن کلید ها ، سنسور های خاصی را فعال کرده و باعث ایجاد صدای نت مشخصی می گردد.

   

  در ابتدا پیانوهای دیجیتال صدای زیاد استاندارد و خوبی نداشت و همینطور وزن کلاویه ها بسیار سبک بود که باعث مشکلاتی در نوازندگی میشد.

  امروزه تمامی نقص های اینچنینی بر طرف شده و صدای پیانو های دیجیتال بسیار معقول و در برخی موارد حتی مناسب تر از بسیاری پیانو های مکانیکی است.

  مشاوره خرید ساز

  در بخش راهنمایی برای خرید پیانو می توانید اطلاعات کامل تری دریافت نمایید. برای خرید ساز پیانو باید مواردی را در نظر داشته باشید.

  1-فضای قرار گیری پیانو

  اگر فضای وسیعی در اختیار ندارید و مشکل فضا دارید باید که از خرید پیانو های بزرگ یا رویال خودداری کنید چرا که فضای زیادی اشغال می کنند. برای این منظور پیانوهای دیواری یا پیانوهای دیجیتال مناسب تر است.

  2-از لحاظ صدایی

  اگر در آپارتمانی هستید که دیوار های باریک دارد و شرایط عایق کردن صدا هم ندارید ، بهتر است از پیانو های دیجیتال استفاده کنید که قابلیت کم و زیاد کردن صدا دارند و حتی با هدفون هم قابل پخش است.

  اگر پیانو را برای مکانی عمومی و وسیع می خواهید بهتر است از پیانوهای رویال استفاده نمایید که حجم صدایی بهتری دارند.

  3-از لحاظ آموزشی

  از لحاظ آموزشی فرق چندانی بین پیانو های مکانیکی و الکتریکی نیست و هر دو معقول و مناسبند هر چند معمولا اساتید حس پیانوهای مکانیکی را بهتر می دانند اما با امکاناتی که پیانوهای دیجیتال دارند و هر روز نیز بهتر می شوند از نظر ما آنچنان فرق خاصی هم از لحاظ آموزشی ندارد.

  4-بهترین برندها

  اکنون در بازار برند ها و مدل های مختلفی وجو دارد که بسیاری از آنها سلیقه ای هستند و شاید تفاوت آنچنانی با یکدیگر نداشته باشند.

  اما در هر صورت پیانو های اروپایی هم از لحاظ ساخت و هم کیفیت صدایی از استانداردهای بالاتری برخوردارند.

  در زمینه خرید پیانو بهتر است که با تحقیق و مشاوره از کسی که در این زمینه مهارت دارد ، تصمیم بگیرید و خیلی عجولانه خرید نکنید چرا که برند های بی کیفیت نیز بسیار هستند.


 • تهیه و تنظیم توسط اجاره و کرایه باند
  تماس : 09123722683- 021 44285741
  انتشار مطلب در :