ساختار و عملکرد فنی پیانو که کمتر درباره آن شنیده ایم

توضیحات:

 • به نام خدا

  پیانو چگونه کار می کند ؟

  به لطف مکانیسم خاص خود ، پیانو با ضربه زدن به سیم ها ، توسط  چکشهای متصل به کلیدها به صدا در می آید. به همین دلیل است که در گروه موسیقی کیبورد و سازهای کوبه ای قرار می گیرد.

  اجزای تشکیل دهنده پیانو

  فنی پیانو - به طور کلی پیانو از اجزایی تشکیل شده که می توان به آن ها بخش های کلی یا بخش های اصلی پیانو گفت که شامل موارد زیر می شود.

  • بدنه
  • اکشن
  • صفحه صدا
  • سیم
  • کلاویه
  • پدال
  • بدنه  پیانو

  بدنه پیانو یا فریم پیانو درواقع پوشش یا روکش چوبی پیانو است .  معمولاً  از رنگ هایی با روکش پلی استر پلی اورتان و یا پلاس لاک تشکیل شده است.

   البته پلاس لاک یا پلی اورتان از پوشش‌های قدیمی بوده و جدیداً از پلی استر برای نوع براق و برای نوع مات  نیز از  پوشش ساتین استفاده می شود ، که در صورت زخمی شدن یا خط و خش قابلیت ترمیم دارد .

   

  اکشن پیانو

  اکشن پیانو در واقع موتور اصلی پیانو است که حدود بیش از پنج هزار تا هفت هزار قطعه مکانیکی تشکیل شده ،  زمانی که ما یک نت را فشار می دهیم  مجموعه‌ای از فعل و انفعالات در پنجاه و نه قطعه مکانیکی مربوط به اکشن آن نت اتفاق افتاده تا با وارد کردن نیرو به صورت همگن با شدت یکنواخت و درست به  قطعات ، منجر به ضربه به سیم ها شده تا صدای مطلوب تولید شود.

  هرگونه اختلال در هر کدام از قطعات ( مجموعا  59 قطعه در هشتاد و هشت کلید موجود ، متشکل از  حدود پنج هزار و دویست قطعه مکانیکی )  باعث عدم همگنی تاچ و یا حتی صدای نامطلوب می گردد .

  تنظیم کلیه این قطعات و اکشن پیانو را رگلاژ پیانو گفته می شود .کوک پیانو متفاوت از رگلاژ پیانو بوده و ارتباطی به رگلاژ اکشن پیانو ندارد.

  صفحه صدا پیانو

  اجزای تشکیل دهنده صفحه صدا بسیار ساده می باشد اما در عین حال بسیار هم دقیق و کاربردی نیز می باشد .

  در ساختار صفحه صدا به طول کلی از دو قطعه استفاده شده که به آن Rib و Resonance board گفته می شود .

  عملکرد

  صفحه صدا با استفاده از اصل Forced Vibration یا به معنای لغوی آن ، لرزش اجباری کار می کند .

  به این شکل که رشته های سیم تخته را مرتعش می کنند و با وجود اختلاف در اندازه و ترکیب آنها ، باعث می شود تخته دقیقا همان فرکانس را ارتعاش کند 

  سیم ها در فنی پیانو

  اجزای تشکیل دهنده سیم های پیانو در قسمت پایین یا Bass دارای دو بخش تشکیل دهنده و در قسمت های Middle یا وسط و قسمت های بالا یا High note از یک بخش تشکیل شده .

  دو بخش تشکیل دهنده در قسمت پایین یا Bass شامل یک لایه سیم با جنس استیل یا فولاد با کربن بالا و یک لایه دیگر از جنس مس که دور لایه استیل پیچیده شده می باشد .

  در بخش های بالا که سیم از یک بخش ساخته شده فقط لایه از جنس استیل یا فولاد با کربن بالا وجود دارد .

  عملکرد

  عملکرد سیم ها در صورتی که چکش ها به آن ضربه بزنند نمود پیدا می کنند. به اینصورت که ابتدا باید سیم ها تحت کشش استاندارد قرار گرفته باشند سپس بعد از برخورد چکش به سیم ، سیم ها به ارتعاش در می آیند . که توسط این ارتعاش صدای مربوط به نت ها به وجود می آید.

  کلاویه  در فنی پیانو

  کلاویه ها پیانو دارای طراحی بسیار خاص و دقیق می باشد و در عین سادگی ظاهری آنها به نوع پیچیدگی خاصی وجود دارد که از جمله آنها می توان به ، برش دقیق و متفاوت هر کدام از هم ، مهندسی مقدار سرب استفاده شده در هر کدام ، همچنین نحوه و اندازه گیری دقیق جایگاه هر کدام و تعادل موجود در جایگاهشان ، اشاره کرد .

  پدال در فنی پیانو

  اکثر پیانو ها دارای سه پدال می باشند ، که هر کدام اینگونه نام گذاری شده :

  • Soft Pedal یا پدال سمت چپ
  • Sostenuto or Practice pedal یا پدال وسط
  • Sustain pedal یا پدال راست

  عملکرد

  عملکرد هر کدام از پدال ها را می توان اینطور گفت که به شکل یک الاکلنگ کار می کنند ، به اینصورت که زمانی که شما یکی از پدال ها را فشار می دهید در نهایت عکسِ آن عمل در انتها رخ می دهد که به موجب این صورت هر کدام از پدال ها بازتاب مربوط به خود را می دهند .


 • تهیه و تنظیم توسط اجاره و کرایه باند
  تماس : 09123722683- 021 44285741
  انتشار مطلب در :