مترونوم چیست؟

توضیحات:

 • به نام خدا

  مترونوم چیست؟
  مترونوم دستگاهی است که می تواند در فواصل زمانی دقیق صداهایی مانند کلیک تولید کند. سرآغاز داستان آن را می توان در آغاز قرن نوزدهم جستجو کرد. اما زمانی مترونوم به عنوان یک ابزار موسیقی شناخته شد که Johann Maelzel، مخترع آلمانی آن را به عنوان کمک برای نوازندگان ثبت اختراع کرد.

  مترونوم های ابتدایی که به عنوان یک دستگاه مکانیکی طراحی شده بودند، یک پاندول داشتند که به جلو و عقب تاب می خورد. نوازنده می تواند با تنظیم تعداد ضربه در ثانیه سرعت کلیک ها را کنترل می کند. امروزه مترونم ها کمی پیشرفته تر هستند زیرا فقط به صدای کلیک یا تیک محدود نیستند. انواع الکترونیکی آن امکان تنظیم صداهای متنوعی را فراهم می کند که می توانید همواره آن ها را تکرار کنید. همچنین برنامه های مترونومی هستند که کاربرد های اضافی را ارائه می دهند.

  به سازگاری با تغییر سرعت و Tempo کمک می کند
  بیان موسیقی اغلب غیرقابل پیش بینی است. گاهی ریتم و ضرب می توانند ناگهان سریع یا کند شوند. اگر در باند اجرا می کنید، باید بتوانید به آن واکنش نشان دهید تا اجرا روان و پیوسته ادامه بیابد. تمرین با مترونوم به بهبود واکنش شما در برابر هرگونه تغییر سرعت ناگهانی کمک می کند. این گونه همیشه می توانید خود را به آسانی تنظیم کنید.

  منجر به برآورد و سرعت بهتر می شود
  موسیقی را می توان در سرعت های مختلفی (bpm)  اجرا کرد. گاهی می توانید از قبل آن را تعیین کرد. به عنوان مثال اگر از برگه نت استفاده می کنید که سرعت در آن از قبل مشخص شده است. در مواقع دیگر باید بر اساس چگونگی اجرای یک قطعه موسیقی سرعت را برآورد کنید. بسیار خوب است که بتوانید سرعت 75 ضربه در دقیقه را در مقایسه با سرعت 60 ، 90 ، 120 در دقیقه یا بیشتر تخمین بزنید. اگر علاقه مند به اجرا انواع خاصی از موسیقی با سرعت بالا مانند تکنو یا سالسا هستید، همواره با تمپوهای سریع (بیش از 120 ضرب در دقیقه) روبه‌رو خواهید شد. هرچه سرعت بیش تر باشد، از دست دادن تمرکز هنگام اجرا آسان‌تر است. مترونوم به شما کمک می کند تا به زمان بندی ذهنی برسید و همگام شدن با موسیقی سریع را برای شما آسان تر می شود.

  به تبدیل شدن به نوازنده‌ای بهتر کمک می کند
  شاید در آغاز استفاده از مترونوم کمی مشکل داشته باشید. دقت دستگاه شاید بر خلاف نیاز آزمایشی شما برای موسیقی باشد. اما با گذشت زمان و با بهتر شدن زمان بندی از مترونوم قدردانی خواهید کرد. متوجه خواهید شد که مغز شما با حفظ سرعت ثابت هنگام اجرا هماهنگ می شود، حتی اگر در حال اجرا یک قطعه موسیقی طولانی باشید. علاوه بر این درک مطمئن تر از ضرب و ریتم، توانایی شما را در کنترل ساز و استفاده راحت تر از آن تقویت می کند. همچنین هنگامی که زمان بندی ذهنی برسید دیگر نیازی به استفاده از مترونوم نخواهید داشت. زیرا هر بار و به طور طبیعی در همان تمپو خواهید نواخت.

  مترونوم
  پس چگونه از مترونوم استفاده کنیم؟
  برای درک این که مترونوم (Metronome) چیست آن را به تمرینات خود بیافزایید. اولین کاری که باید انجام دهید این است که یک مترونوم مناسب پیدا کنید. یک مترونوم ساده و قدیمی که فقط کلیک کند، یک نوع الکترونیکی مدرن که صداهای مختلف دارد، یا حتی یک برنامه مترونوم  که از فروشگاه های برنامه قابل دانلود است. این جا چند مرحله اضافی هنگام استفاده از مترونوم را آورده‌ایم:

  – در مورد اندازه نت تصمیم بگیرید که مثلا 8/1، 4/1 باشد.

  – باید با سرعتی آغاز کنید که برایتان آسان تر است. اگر نمی توانید سرعت 120 ضربه در دقیقه را کنترل کنید، 60 یا کندتر را امتحان کنید.

  – با آغازی آهسته می توانید پیوسته بنوازید.

  – هنگامی که به تمپو عادت کردید می توانید آن را افزایش دهید. به عنوان مثال، اگر روزانه تمرین می کنید، می توانید هر بار یا یک روز در میان آن را کمی افزایش دهید.

  تبدیل شدن به یک موسیقیدان بزرگ یعنی باید همواره برای بهبود مهارت های خود بکوشید. سرمایه گذاری در مترونوم یکی از ساده و ارزان ترین راه هایی است که می توانید برای رشد مهارت های خود استفاده کنید.


 • تهیه و تنظیم توسط اجاره و کرایه باند
  تماس : 09123722683- 021 44285741
  انتشار مطلب در :