معرفی ساز تومبا

توضیحات:

 • به نام خدا

  برای  معرفی ساز تومبا ابتدا باید با تاریخچه و نحوه کاربرد آن آشنا شوید که در ادامه به توضیح آن می پردازیم. ساز تومبا و یا همان ساز کنگا از سری سازهای کوبه ای پرطرفدار می باشد، ساز تومبا یک ساز آکوستیک است که بسیار بزرگ می باشد. این ساز باید توسط دو دست نواخته شود تا بتوان صدای خوبی را به گوش شنونده رساند. دامنه ی صدای این ساز بسیار عالی می باشد.از نظر تاریخچه برای معرفی ساز تومبا ابتدا باید بدانید که قدمت آن به هزاران سال پیش بر می گردد. بسیاری از افراد عقیده دارند که صدای شنیده شده از این ساز بعد از صدای انسان از جمله اولین صدا ها می باشد. انسان های اولیه با ضربه زدن به وسایل گوناگون به این نتیجه رسیدند که می توانند به وسیله ی آن صدا های دلنشینی را به وجود آورند.

  ساز تومبا چه نوع سازی است

  تومبا در حقیقت بزرگترین ساز از مجموعه سازهای کوبه ای کنگا است. ساز کوبه‌ای یا پرکاشن سازهایی گفته می‌شود که از راه ضربه، تکان، سایش، خراش و یا هر عمل دیگری که باعث نوسان گردد، تولید صدا کند. وظیفهٔ اصلی سازهای کوبه‌ای اغلب اجرای ضرب (ریتم) در متن آهنگ است اما توانائی اجرای ملودی را نیز دارد. این ساز به احتمال زیاد پس از صدای انسانی قدیمی‌ترین نوع ساز است. سازهای کوبه‌ای را به طور کل می‌توان به ۲ دسته، سازهای کوبه‌ای با کوک مشخص مانند زیلوفون و سازهای کوبه‌ای با کوک نامشخص مانند انواع طبل تقسیم کرد.

  تاریخچه ساز تومبا

  ساز های کوبه ای بسیاری اکنون وجود دارد که تومبا جزو آن ها می باشد. ساز تومبا یک ساز آکوستیک است که خیلی بزرگ است. این ساز باید به وسیله دو دست زده شود تا بتوان صدای دلنشینی را به گوش شنونده رساند. دامنه ی صدای این ساز بی نظیر است. از نظر تاریخچه این ساز باید بدانید که پیشینه آن به هزاران سال قبل باز می گردد. خیلی از اشخاص اعتقاد دارند که صدای شنیده شده از این ساز پس از صدای انسان جزو اولین صداها می باشد. انسان های اولیه با ضربه زدن به وسایل مختلف به این نتیجه رسیدند که می توانند به وسیله ی آن صدا های خوبی را به وجود آورند.

  موارد استفاده از ساز تومبا

  در گذشته از تومبا فقط برای مراسم های ویژه مثل عزاداری و یا جشن عروسی و شادی استفاده می شده است. ولی اکنون می توان از آن برای اجرای موسیقی ها در کنار ساز های دیگر استفاده کرد. همینطور این ساز در سبک های گوناگون قابل استفاده است که از جمله ی آن ها می توان به جاز، پاپ و … اشاره کرد.

   ریشه ی ساز تومبا

  ساز تومبا به وسیله کشور کوبا ساخته شده است. این ساز در اول کار بیشتر برای موسیقی های آفریقایی مناسب بود. پس از گذشت مدت زمانی این ساز توانست به کشور های لاتین راه پیدا کند و در آن جا هم مورد استفاده قرار بگیرد. از نظر ظاهری این سازها بزرگ و کشیده می باشند. این ساز ها به حالت ایستاده هستند. ریتم های لاتین به مقدار زیادی از این ساز استفاده می کنند.

  انواع ساز تومبا

  ساز تومبا(ساز کنگا) در قدیم تنها برای ایجاد ضرب در متن آهنگ استفاده می شد اما امروزه دیگر چنین نیست و می توان از این ساز برای ملودی نوازی نیز استفاده شود. به همین سبب می توان از ساز کنگا در انواع موسیقی مثل پاپ، بلوز، جاز، راک، ورگا و … استفاده کرد. این ساز یکی از رایج ترین و پر کاربرد ترین ساز های دستی در بین مردم جهان می باشد. ساز کنگا انواع گوناگونی دارد که از جمله مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد. البته لازم به ذکر است که در کشور ایران به تمام موارد زیر تومبا گفته می شود.

  • ساز تومبا مدل سی گاندو: یکی از انواع ساز کنگا، سی گاندو می باشد.
  • ساز تومبا مدل کوینتو: کوینتو دارای سایزی به حدود 11 می باشد.
  • ساز تومبا مدل ری کوینتو: این ساز از چهار تکه ساخته می شود و دارای سایز 15 می باشد.

 • تهیه و تنظیم توسط اجاره و کرایه باند
  تماس : 09123722683- 021 44285741
  انتشار مطلب در :