زیبایی‌های پنهان نقش‌جهان اصفهان به‌روایت موسیقی

توضیحات:

 • آهنگ «پنهانی» اثری از میدیا فرج‌نژاد در قالب پروژه «تار و تاریخ» است. فرج‌نژاد این آهنگ را براساس شعری از قیصر امین‌پور ساخته است و آواز آن را سلمان سعیدی خوانده است.

  ویدیوی این آهنگ در بنای «قیصریه» واقع در میدان نقش‌جهان اصفهان ضبط شده است. این بنا از زیبایی‌هایی است که در نقش‌جهان تقریباً پنهان مانده است.

  در ادامه یادداشت میدیا فرج‌نژاد درباره آهنگ «پنهانی» را می‌خوانید:

  «زیبایی‌های میدان نقش‌جهان از حد خارج است، هزاران نکته ریز دارد و هزاران ناشناخته باورنکردنی. قصه‌هایی در این میدان نهفته است که هر کدام می‌تواند چند فصل از کتابی خواندنی باشند. در دل این میدان رازها هم فراوان‌اند. انگار میدان نقش‌جهان وجه پیدایی دارد که همه دیده‌ایم و نیمه پنهانی که کمتر دیده شده است.

  شاه‌نشین قیصریه یکی از مهمترین زیبایی‌های پنهان میدان بوده است که اگر به‌لطف دلسوزان میراث فرهنگی نبود شاید امروز باید به سوگش می‌نشستیم و سال‌ها بعد برای کودکانمان تعریف می‌کردیم که روزگاری چنین چیزی هم وجود داشته است.

  با آقای رضا طاهرپور مدیریت گالری و موزه قیصریه که هم‌سخن شدم، تازه فهمیدم چقدر تلاش و همت برای احیا و نگهداری این بخش مهم از میدان نقش‌جهان شده است. دلم سوخت برای آن بناها و بخش‌هایی از میراث‌مان که چنین دلسوزانی ندارد و سال‌هاست بی هیچ توجهی رها شده‌اند. کاش کسانی که با موضوعات مربوط به میراث فرهنگی مرتبط هستند یا مسئولیتی دارند، بدانند این بخشی از هویت فرزندان این سرزمین است که نماد بیرونی پیدا کرده است؛ حفظ و نگهداری‌شان شاغل و مسئول نمی‌خواهد... عاشق و دلباخته می‌خواهد.»

  میکس و مسترینگ این آهنگ به‌عهده احمد میرمعصومی و کارگردانی و تدوین تابلوموزیکال «پنهانی» را مرتضی حاج‌محمدی عهده‌دار بوده است.

  تابلوموزیکال در پروژه‌های مختلف تعاریف متفاوتی دارد، اما در پروژه «تار و تاریخ» براساس پدیده‌ای مانند یک بنا، یا تاریخ یک منطقه در نقطه‌ای مشخص، موسیقی ساخته می‌شود تا روایت‌گر آن بنا یا روایتگر بخش مشخصی از تاریخ به‌زبان موسیقی باشد.


 • تهیه و تنظیم توسط اجاره و کرایه باند
  تماس : 09123722683- 021 44285741
  انتشار خبر در :