چگونه ویولن را به خوبی بنوازیم؟

توضیحات:

 • به نام خدا

  ویولن از سازهایی است که به باور عموم یادگیری آن دشوار بوده و نیاز به سال‌های زیاد تمرین و ممارست دارد اما این ساز زهی و آرشه‌ای که اصالت آن به کشور ایتالیا می‌رسد، جز سازهای بسیار محبوب در جهان است که اگر با روشی صحیح و درست آموزش داده شود، هنرجو می‎تواند با تمرین و در مدت زمانِ مشخصی به تسلط کامل در نواختن آن برسد.

  در این مقاله سعی می‌کنیم با این ساز خوش‌صدا و روند یادگیری آن بیشتر آشنا شویم و نکات مهمی که در روند یادگیری این ساز به هنرجو کمک به‌سزایی می‌کند را برشماریم. پس اگر می‌خواهید ویولن را به عنوان ساز موردعلاقه خود انتخاب کنید و یا خود نوازنده ویولن هستید، این مقاله را به‌هیچ‌وجه از دست ندهید و با ما همراه باشید.

  آهسته و درست بنوازید

  ویولن سازی ۴۰۰ گرمی است که به دلیل وزن کم خود نگه داری و نواختن را برای نوازنده آسان می‌کند. ویولن دارای ۵۸ قطعه است! اما نگران نباشید. شما به عنوان نوازنده ویولن نیازی به سروکله‌زدن با همه ۵۸ قطعه را ندارید. یکی از مهم‌ترین چیزهایی که هنگام نواختن ویولن باید در نظر بگیرید، وضعیت گرفتن آرشه و مهارت‌های دست چپ است. برای همین از همین الان این توصیه ما را جدی بگیرید: به جای سریع نواختن در مراحل اولیه، تلاش کنید، آهسته و با تکنیک درست بنوازید. اگر در ابتدای کار تکنی‌کهای لازم را به درستی یاد نگیرید، بعدتر اصلاح آن بسیار دشوار خواهد بود.

  در طول دوره یادگیری ویولون، حتما در کنسرت‌هایی که برگزار می‌شود شرکت کنید. گروه‌نوازی به شما بسیار کمک خواهد کرد. یادتان نرود که هنر نوازندگی در تعامل با دیگران و نوازندگان دیگر، پرورش میابد. از سوی دیگر به آثار نوازنده‌های بزرگ بیشتر گوش دهید. توصیه ما این است که این قطعات پر ارزش را در پلی لیست خود داشته و در زمان‌های بیکاری به آنها گوش دهید. این کار باعث می‌شود گوش شما قوی شده و هنگام نواختن بتوانید پیشرفت داشته باشید و خوب بشنوید

  کیفیت و کمیت را در کنار هم حفظ کنید

  مانند همه کارهای دیگر در نوازندگی هم کیفیت تمرین بسیار مهم است. شما در وهله اول باید تمرکز داشته باشید و ذهنتان از افکار متفرقه خالی باشد، در این حالت بهترین وضعیت را برای نواختن دارید. به طور قطع نیم ساعت تمرین کردن با تمرکز بالا راندمان بالاتری از دو ساعت تمرین با عدم تمرکز دارد.

  البته لازم است این نکته را خاطر نشان شویم که کمیت تمرین نیز بسیار پراهمیت است. نباید با یک‌بار تمرین خوب و با بازدهی بالا کلا بیخیال ادامه مسیر شوید و این حس به شما دست دهد که به تسلط کامل رسیده‌اید؛ بلکه باید این حالت را حفظ کرده و تکرار کنید. به طور کلی در یک ساعت اول که شروع به نواختن می کنید کم‌کم گرم می‌شوید، تمرکزتان بیشتر می‎شود و انگشت‌هایتان نرم‌تر روی سیم‌ها حرکت می‌کند. در ساعت دومِ تمرین می‌توانید به نقطه‌ای برسید که بسیار ایده‌آل است؛ آرشه‎تان آزادانه و روان حرکت میکند و می‌تواندی تمایز ظریف دلخواه‌تان را در زیر و بمی صدا، رنگ‌ها، اشکال و ریتم خلق کنید. پس یادتان نرود که یک نوازنده خوب هم کیفیت را حفظ میکند هم کمیت را!

  تکرارهای دوست‌داشتنی

  برای بسیاری از هنرجویان پیش می‌آید که بخش بدقلقی از یک قطعه موسیقی را بارها و بارها می‌نوازند اما باز هم به آن نتیجه مطلوب نمی‎رسند. فراموش نکنید که مهم‎ترین نکته در این زمان این است که دلسرد نشوید. تکرار کافی و صحیح دقیقا همان چیزی است که شما برای موفقیت به آن نیاز دارید. نکته مهم این است که شما باید خودتان به تنهایی این مسیر را طی کرده و به این درک برسید که طی تکرار کافی و صحیح یک بخش کوچک به تسلط کامل خواهید رسید.

  استاد خوب+آموزشگاه خوب+ تمرین خوب= نوازنده خوب

  در مسیر یادگیری ویولن یکی از مهم‎ترین نکات، آرشه‎کشی صحیح و انگشت‌گذاری دقیق است. بخشی از این مسیر توسط استاد برای شما هموار می‎شود و بخشی دیگر تنها به تمرین و ممارست هنرجو بستگی دارد. بنابراین اگر می‌خواهید نواختن ویولن را آغاز کنید، حتما در انتخاب آموزشگاه و استاد دقت کنید. چگونه معلم موسیقی خوب یا مدرسه‌ی موسیقی مناسب پیدا کنیم؟، نسبت به استاد متوسط در منزل برتری دارد. حضور شما در آموزشگاه‎های موسیقی به تعامل بیشترتان با هنرجویان دیگر و شرکت در کلاس‎ها و کنسرت‎های گروهی منجر می‎شود که تمام این‎ها در نهایت باعث افزایش مهارت نوازندگی شما می‎شوند

  به قلب خود رجوع کنید

  به عنوان نکته آخر باید به این موضوع اشاره کنم که یادگیری این ساز محدودیت سنی ندارد. قدرت خارق‎العاده ذهن انسان امکان آموزش موسیقی را در هر زمانی برای ما فراهم می‌کند.  در نتیجه اگر احساس می‎کنید که به این ساز علاقه دارید، فارغ از تمام حرف‎هایی که درباره سختی یادگیری و سن یادگیری آن زده می‌شود، به قلب خود رجوع کنید. یادتان نرود که این عشق و علاقه است که شما را تبدیل به یک نوازنده منحصر‌به‌فرد و موفق می‎کند، نه سن و سال و نظایر این‎ها.

  هیچ‌وقت برای شروع دیر نیست. از همین امروز برای رسیدن به رویاهای خود اقدام کنید. فقط یادتان نرود که استاد خوب در مسیر رسیدن شما به رویایتان نقش بسیار پررنگی دارد.

   


 • تهیه و تنظیم توسط اجاره و کرایه باند
  تماس : 09123722683- 021 44285741
  انتشار مطلب در :