آموزش تنظیم میکسر هیئت

توضیحات:

 • به نام خدا

  در هیئت‌ها باید صدای مداح با افکت‌های مخصوص پخش شود. اما گاهی افراد غیرحرفه‌ای ایجاد افکت در هیئت را فدای کیفیت صدا می‌کنند. اگر شما هم در مراسم‌های مذهبی خود با این مشکل مواجه شده‌اید، در این مطلب همراه ما باشید تا توضیح دهیم چگونه بدون کاهش کیفیت صدا بهترین خروجی را با افکت‌های حرفه‌ای دریافت کنید.

  قبل از آموزش تنظیم میکسر هیئت خوب است با نحوه کار میکسر صدا آشنا شویم. میکسرها به طور کلی سیگنال‌های ورودی را از میکروفون گرفته و سیگنال خروجی را به بلندگوها می‌رسانند. چیزی که میکسرهای حرفه‌ای را از میکسرهای معمولی متمایز می‌کند، نحوه پردازش صدا و ایجاد ویژگی‌های اضافی روی صدا است.
  برای تنظیم صدا در میکسر هیئت ابتدا تمامی فیدر‌ها را در پایین‌ترین سطح قرار دهید. تمامی اتصالات را به درستی وصل کنید. بلندگوها، اسپیکر مانیتور، میکروفون‌ها و کلیه ابزارهای مربوط به پخش باید به میکسر متصل شوند. پس از تکمیل اتصالات میکسر را روشن کنید. در این مرحله می‌توانید کارهای تنظیم و کنترل صدا را انجام دهید.
  در ادامه به شما توضیح می‌دهیم که چگونه تنظیمات صدا را روی میکسر پیاده کنید. البته می‌توانید به کمک دفترچه راهنما  میکسر خود نیز این کار را آموزش ببینید. میکسرها در برخی جزئیات با هم تفاوت دارند. به همین دلیل ممکن است در این آموزش برخی مراحل متفاوت از میکسر شما باشد. اما مراحل کلی در میکسرها مشابه هم بوده و می‌توان با هر آموزشی به نتیجه مورد نظر رسید


  بلندگوها را وصل کنید.


  ابتدا بلندگوها را در محل‌های مناسب قرار دهید و کابل آنها را به میکسر وصل کنید. بهتر است دو طرف سالن، اسپیکر قرار دهید تا صدا با کیفیت خوبی در تمامی قسمت‌ها پخش شود. معمولا جک‌های خروجی در میکسر از نوع XLR یا اسپیکون هستند. به همین دلیل باید برای اتصال باندها به میکسر کابل مناسبی انتخاب کنید.
  قبل از اتصال باندها به خروجی اصلی میکسر دکمه افزایش هر کانال و فیدر را تا آخرین سطح کم کنید. میکسر و باندها را روشن کنید. خروجی بلندگو و کانال‌های میکسر را طبق تصویر زیر تنظیم کنید. Main Mix Fader را روی سطح صفر قرار دهید. هنگام تنظیم کانال باید دقت کنید که سطح فیدر آن روی صفر باشد. سپس سطح صدای بلندگوهای اصلی را تا جایی که در سالن به خوبی پخش شود، بالا ببرید.

  نحوه اتصال بلندگوهای پسیو به میکسر هیئت


  اسپیکرها دو نوع اکتیو و پسیو هستند. باندهای اکتیو آمپلی فایر (تقویت‌کننده) داخلی دارند. در حالی که باندهای پسیو این حالت نیستند. برای اتصال باندهای پسیو به میکسر نمی‌توان مستقیم آنها را وصل کرد و باید یک آمپلی فایر وجود داشته باشد.


  میکروفون‌ها را وصل کنید.


  بعد ار اتصال باندها و تنظیم آنها باید میکروفون‌ها را به میکسر وصل کنید. یک راه خوب برای تنظیم صدا، اجرای بلندترین صدا و انجام تنظیمات روی آن است. دکمه گین (gain) تقویت‌کننده را بالا برده تا سیگنال دریافتی به سطح مناسب برسد. گین را تا جایی بچرخانید که نشانگر سیگنال فعال شود. سطح گین را باید تا حد امکان بالا ببرید ( باید تا جای بالا برد که صدا فیدبک نداشته باشد). البته دقت داشته باشید که اگر گین بیش از حد بالا باشد، صدا خش‌دار می‌شود و در صورت پایین بودن سیگنال دریافتی ضعیف می‌شود. پس از تنظیم گین باید فیدر کانال را تنظیم کنید.
  میکروفون را با کابل استاندارد XLR به کانال 1 وصل کنید.


  نحوه تنظیم اکو برای مداحی


  بخش مهم تنظیم میکسر هیئت تنظیم اکو برای مداحی و افکت‌های دیگر است. برخی از میکسرها FX داخلی دارند و می‌توانید افکت‌های مختلف را با صدا ترکیب کنید. برای اینکه کانال مورد نظر شما افکت را دریافت کنید، باید صدا را به بخش افکت ارسال کنید. کنترل افکت در میکسرها با هم متفاوت است. برخی از میکسرها برای تنظیم میزان افکت کنترل‌های اضافی دارند. فیدر افکت را روی هر کانال در سطح صفر تنظیم کنید. برای انتخاب افکت از قسمت fx میکسر شماره مد نظر را انتخاب کنید در میکسر های دایناکورد معمولا این عدد برای مداح و صدای پینگ پونگی روی عدد 50 و ذاکر روی عدد 60 تنظیم می‌شود.


  تست صدای میکسر هیئت


  زمانی که همهم سیگنال‌ها را از میکروفون‌ها و صدای خروجی را از بلندگوها دریافت کردید، باید صدا را بررسی کنید. سطح گین هر کانال را دوباره بررسی کنید تا مطمئن شوید ترکیب آنها صدای باکیفیتی تولید می‌کند. یک ترکیب نادرست می‌تواند تمامی مراسم را خراب کند.
  سطح صدا باید متعادل باشد. معمولا در مراسم دو آیتم سخنرانی و مداحی وجود دارد که ترکیب صدا و افکت در هرکدام متفاوت است. قبل از شروع برنامه مطمئن شوید، میکروفون‌ها به خوبی کار می‌کنند.


  چند نکته برای تکمیل آموزش تنظیم میکسر هیئت


  برای رسیدن به یک میکس حرفه‌ای باید چند نکته را در نظر داشته باشید.
  • برای شکل دادن به فرکانس هر کانال از اکولایزر استفاده کنید. فرکانس‌های مناسب را تقویت کنید و فرکانس‌های مشکل‌دار را کاهش دهید.
  • فرکانس‌های پایین را کاهش دهید.
  • اگر وضوح صدا مشکل دارد، فرکانس‌های بالا را افزایش دهید.
  • نوسانات دینامیکی را برطرف کنید.
  • از افکت‌هایی مانند Reverb به صورت نامحسوس استفاده کنید.
  • هرگز میکروفون و بلندگو را به سمت هم قرار ندهید.
  • کانال‌هایی که در حال استفاده نیستند را بی‌صدا کنید.
  • اگر سیگنالی از کانال مورد نظر دریافت نمی‌کنید، کنترل‌های صدا را بررسی کنید.
  • باندها را روی پایه قرار دهید تا صدا بهتر پخش شود.


  تنظیم دایناکورد برای مداحی


  تمامی مواردی که برای آموزش تنظیم میکسر هیئت ذکر کردیم، در میکسرهای مختلف مشابه است. در هنگام تنظیم دایناکورد به دلیل زیاد بودن افکت‌ها باید در تنظیم افکت حساسیت بیشتری داشته باشید. نوع افکت باید باتوجه‌به نوع مداحی و صدای مداح تنظیم شود. معمولا در میکسر دایناکورد برای مداحی از افکت‌های 5، 20، 50، 58، 60 و 90 استفاده می‌شود. به عنوان مثال افکت 50 افکت پینگ پونگی است که در هیئت‌های مذهبی بسیار استفاده می‌شود.


 • تهیه و تنظیم توسط اجاره و کرایه باند
  تماس : 09123722683- 021 44285741
  انتشار مطلب در :