راهنمای خرید پیانو

توضیحات:

 • به نام خدا

  چه کسی فکرش را میکرد برخورد چکش‌هایی به سیم‌های فلزی داخل یک جعبه چوبی ,چنین نوای دلنشینی را ایجاد کند که سال های سال مورد ستایش قرار بگیرد. پیانو از سازهای صفحه کلید دار و میتوان گفت از مشهورترین آن هاست. یکی از دلایل این شهرت شاید همین باشد که پیانو میتواند محدوده بسیارگسترده ایی از اصوات را تولید کند .پیانو در شکل فعلی‌اش بیش از هفت اکتاو دارد و قادر به تولید فرکانس‌هایی از حدود ۲۰ تا ۵۰۰۰ هرتز می‌باشد.

  این سازدر اوایل قرن هجدهم اختراع شد و همانطور که انتظار میرود در ابتدا مختص طبقه اشراف بود و به نوعی بخشی از پروسه آموزش فرزندان به ویژه دختران اشراف زاده به حساب می آمد .اما در قرن های نوزده و بیست این ساز به منازل طبقه متوسط نیز راه پیدا کردو نهایتا جایگاه و فرآیند تغییر و تحول , پیانو را به آنچه که امروزه مورد استفاده قرار میگیرد رساند.

  پیانو ها از منظری به دو دسته پیانو آکوستیک و دیجیتال تقسیم میشود.

  پیانوهای آکوستیک تقریبا از ۱۰۰۰۰ قطعه متفاوت تشکیل شده اند و از لحاظ ساختاربه دو نوع پیانوهای گرند و پیانوهای دیواری تقسیم میشوند.

  پیانو های گرند: پیانوهای گرند صورت افقی بوده و طول آنها بین ۱۲۰ تا ۲۷۰ سانتیمتر (و حتی بیشتر از آن) است.سیم های این مدل نسبت به زمین افقی بوده وچکش ها پس از ضربه زدن با نیروی وزن خود به پایین برمیگردند.

  پیانو دیواری: در این مدل پیانو , سیم ها به صورت عمودی نسبت به زمین قرار میگیرند.پیانو های دیواری براساس ارتفاع به سه دسته تقسیم میشوند:

  ۱.اسپینت( ۹۱ تا ۹۶ سانتیمتر)

  ۲.کنسول( ۹۶ تا ۱۰۶ سانتیمتر)

  ۳. استودیو (بلند تر از ۱۰۶ سانتیمتر)

  پیانو های دیجیتال:پیانو های دیجیتال براساس باز پخش صدای پیانویی که ضبط شده است کار میکنند. تعداد کلاویه ها در پیانوهای دیجیتال بین ۶۱ تا ۸۸ است ولی از چکش، سیم و بسیاری از اجزای متحرک که در پیانوهای آکوستیک وجود دارد خبری نیست. البته پیانو های دیجیتال امروزی از لحاظ کیفیت صدا بسیار به پیانوهای آکوستیک نزدیک شده اند.

  اگر قصد خرید پیانو دارید توجه به چند نکته میتواند انتخاب مناسب و ایده الی را برای شما به همراه داشته باشد.

  اولین گام در داشتن پیانو توجه به کاربرد آن است چرا که اگر واقعا قصد یادگیری این ساز را دارید و صرفا به شکل وسیله ایی زینتی به آن نگاه نمیکنید باید در انتخاب خود نهایت دقت را بکنید تا بتوانید با تمرین و ممارست به نوازنده ایی قهار تبدیل شوید ابتدا باید پیانویی متناسب با محیط زندگی خود تهیه کنیداگر فضای کوچکی در اختیار دارید پیانوهای آکوستیک دیواری میتوانند انتخاب مناسبی برایتان باشند اما باید به این نکته توجه کنید که اگر در آپارتمان زندگی میکنید میتواند صدای بلند پیانو های آکوستیک برایتان دردسرساز شود اما نگران نباشید این مشکل با خرید پیانو های دیجیتال و یانصب سیستم silent بر روی پیانو های آکوستیک قابل حل است

  حتما به ارتفاع پیانو دقت کنید زیرا پیانوی بلند دارای سیم های طولانی تر و صفحه صدای (Sound Board) بزرگتری می باشند، لذا حجم صدای آن ها بیشتر است هنگام خرید حتما به صدای پیانو توجه کنید هرچه صدا از نرمی به سمت تیزی متمایل شود باعث دلزدگی و خستگی شما از نواختن میشود و به تبع برای شنونده شما هم مطلوب نخواهد بود.

  هرگز به امتحان کردن سازهای غیر کوک نپردازید کلاویه ها را از سمت صدای باس امتحان کرده و به سمت قسمت راست صفحه کلید حرکت کنید. دقت کنید کلیدها نباید کیفیت صدای یکسانی داشته باشند پدال های پیانو هنگام نواختن شما نباید تولید صدا کنند در آخر باید اضافه کرد هرگز با عجله و استناد به صحبت های فروشندگان پیانو که اغلب اطلاعات کاملی در این زمینه ندارند اقدام به خرید نکنید.

   


 • تهیه و تنظیم توسط اجاره و کرایه باند
  تماس : 09123722683- 021 44285741
  انتشار مطلب در :