10 درس مهم و کاربردی آموزش نی انبان بندری (نی همبون)

توضیحات:

 • به نام خدا

  مقدمه:

  نی‌انبان یکی از سازهای شاد است که بیشتر در عروسیها و مجالس بزمی كاربرد دارد و سازی است كه بدون انقطاع می‌نوازد که دارای صداهایی از یك اكتاو می‌باشد. این ساز بادی از دو قسمت ساخته شده است. قسمت اول كه نقش منبع باد را دارد و قسمت دوم دسته نی‌انبان است كه درواقع تولید و تغییر صدا از این ناحیه است. نی‌انبان سازی‌است تشكیل‌شده از دو قسمت كلی. انبان (مشك) و نی در قسمت اول یعنی انبان، یك دهنی وجود دارد كه درواقع ورودی هواست. دهنی طوری طراحی شده كه هوای خارج‌شده از دهان پس از دمیدن به انبان، دیگر باز نمی‌گردد و در حكم یك شیر یك‌طرفه عمل می‌كند.

  ساز نی انبان یکی از سازهای اصیل بسیاری از کشورها مانند ایران، بحرین، ترکیه، یونان، هند، کشورهای قاره آفریقا و اروپاست که در هر کشور دارای شکل بخصوصی است. با اینکه این ساز در کشورهای مختلف از نظرشکل و صدا تفاوت‌هایی دارد، ولی نمی‌توان گفت که مشابه یکدیگر نیستند.‏ در زمان‌های قدیم مردمی که از جایی به جای دیگر می‌رفتند، این ساز را نیز با خود جابه جا می‌کردند وبا تغییر دادن شکل ظاهری آن، آن ساز را در منطقهٔ جدید مورد استفاده قرار می‌دادند و پس از مدتی جز سازهای سنتی آن منطقه در می‌آمد.

  در ایران نیز نی همبون بندری كه در بین خوزستانیها رونق بیشتری دارد ازجمله فرمهای موسیقییایی این ساز است كه ریشه در جنوب ایران و خصوصاً بوشهر دارد. ریتم آن برگرفته از ریتم 8/6 است و دارای پریودهای سازی و آوازی مخصوص به خود است. بداهه‌نوازی در این فرم بیش از سایر فرمها به چشم می‌خورد و بسط موتیو و توالی قطعات در دست نوازنده است.

   


 • تهیه و تنظیم توسط اجاره و کرایه باند
  تماس : 09123722683- 021 44285741
  انتشار مطلب در :