آیا گوش دادن به موسیقی باعث سلامتی می شود؟

توضیحات:

 • به نام خدا

   تحقیقات نشان داده است که گوش دادن موسیقی می تواند حال شما را بهتر کند و باعث شود تا ناراحتی و غصه را فراموش کنید. همچنین گوش دادن به موسیقی می تواند گردش خون شما را بیشتر کند، استرس شما را کاهش دهد و در تسکین درد نیز تاثیر بسزایی دارد. همچنین قبل از این که کاری که انجام دهید اگر موسیقی گوش دهید، می توانید آن کار را بهتر انجام دهید.

  چگونه موسیقی می تواند تاثیراتی به این اندازه مثبت داشته باشد؟

  پروفوسور Kim Innes در این باره می گوید: طبق تحقیقات، موسیقی می تواند به طور خود کار، قسمت هایی از مغز را فعال کند که مربوط به حال خوب، تمرکز و حافظه است. این موضوع باعث می شود که هنگامی که موسیقی گوش می دهید، تمامی این بخش ها به شکل بسیار مثبتی تغییر کنند.

  پروفوسور Innes طبق تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۶ انجام داده است، متوجه شده است که موسیقی تاثیراتی بسیار شبیه به مدیتیشن دارد، و باعث می شود تا به همان میزان شادابی و حال خوش را احساس کنید. همچنین هنگامی که موسیقی گوش می دهید، استرس شما بسیار کم می شود. این موضوع در افراد بالغ نیز آزمایش شده است و ثابت شده است که افرادی که به موسیقی گوش می دهند، از خواب بهتر و استرس کمتری برخوردار هستند. در تحقیقاتی که انجام شده است، مشخص شده است که موسیقی  دارای تاثیراتی است که بسیار شبیه به  تاثیرات مدیتیشن است.

  طبق تحقیقات مشخص شده است که هم موسیقی و هم مدیتیشن تاثیرات بسیار خوبی بر روی کیفیت خواب و  حال خوش افراد دارد.این موضوع موضوع بسیار خوبی است، زیرا به این وسیله، شما می توانید تنها با گوش دادن به موسیقی، خواب بهتری داشته باشید. همچنین، موسیقی چیزی است که بسیاری از افراد به آن گوش می دهند که در مقابل مدیتیشن می تواند برتری ای نسبی داشته باشد.

  در انتخاب نوع موسیقی دقت کنید 

  یکی از استاد های دانشگاه موسیقی در آمریکا، این نظر را دارد که با این که موسیقی می تواند تاثیر بسیار خوبی بر روی حال افراد داشته باشد، اما نوع موسیقی نیز بسیار مهم است. برای مثال، اگر شما حال خوشی ندارید، اگر به آهنگ های قدیمی گوش دهید، این موضوع باعث می شود تا این موسیقی بر روی شما تاثیر منفی گذاشته و حال شما بدتر از گذشته باشد. برای مثال، اگر شما به یکی از ساند ترک های فیلم های ترسناک گوش دهید، نه تنها استرس شما کمتر نمی شود، بلکه شدت آن بیشتر می شود.

  تاثیر ریتم آهنگ بر روی احساسات شنونده

  یکی از اساتید دانشگاهی که در رشته روان شناسی مشغول تدریس است، می گوید: ریتم و تمپو آهنگ ها می تواند تاثیر بسیاری بر روی نحوه تاثیر گذاری آهنگ بر روی  حال آدم ها داشته باشد. به این صورت که، آهنگ هایی که از تمپوی پایین ترین برخوردار هستند و یا Chord Progression ساده تر است، باعث می شود تا احساس آرامش را به مخاطب منتقل کند، این در حالی است که آهنگ هایی که از تمپوی بالایی برخوردارند، دقیقا عکس این قضیه را پدید می آورند. او ادامه می دهد: این موضوع به این دلیل است که تمپو های مختلف  تاثیرات مختلفی بر روی گردش خون انسان ها دارد و همین موضوع باعث می شود تا تاثیراتی که موسیقی بر روی انسان ها می گذارد، متفاوت باشد.

  اما یک نکته بسیار جالب درباره این تحقیق وجود دارد، و آن این است که برخی از افراد آهنگ های گروه AC/DC را خشن می دانستند. و این در حالی است که بسیاری دیگر از افراد این موسیقی را آرامش بخش می نامیدند. این استاد دانشگاه درباره این موضوع می گوید:  این به این دلیل است  که موسیقی های مختلف، تاثیر مختلفی بر روی افراد مختلف دارد. ممکن است یک موسیقی راک برای طرفدار سبک کانتری بسیار خشن باشد، اما برای یک طرفدار سبک اسپید متال آرامش بخش.

  یکی دیگر از قسمت های بسیار جالب این تحقیق این است که متوجه شده اند که موسیقی تنها یک نقطه از مغز را فعال نمی کند. بلکه هنگامی که شما به موسیقی گوش می دهید، تمامی نقاط مغز شما فعال شده و همین موضوع باعث می شود تا  بتوانید احساسات مختلفی را هنگام گوش دادن به موسیقی تجربه کنید.

  فواید موسیقی درمانی 

  یکی از موضوعاتی که بسیاری از افراد آن را انجام می دهند و از نظر ما شما نیز باید آن را انجام دهید، این است که یک پلی لیست آماده کرده و بدانید کدام موسیقی ها به شما آرامش می دهند و کدام یک از آن ها، باعث می شود انرژی بیشتری داشته باشید. برای مثال می توانید با استفاده آهنگ های راک، مدت طولانی تری ورزش کنید و انرژی بیشتری داشته باشید. اما یکی از موضوعاتی که باید مد نظر داشته باشید این است که  موسیقی همانطور که می تواند مفید باشد، می تواند مضر هم باشد. برای مثال، احتمال این که هنگام درس خواندن، آهنگ گوش دادن باعث شود تا حواس شما پرت شود بسیار زیاد است.

  همچنین شاید برایتان جالب باشد که  در روانشناسی، موضوعی به نام موسیقی درمانی وجود دارد که با استفاده از آن، می توانند سلامت روحی خود را به دست بیاورند. این موضوع به این شکل عمل می کند که شخص روان شناس از طریق موسیقی ای که مراجعه کننده به آن گوش می دهد متوجه می شود که  مشکلات او چیست. یکی از بهترین راه هایی که افراد می توانند از طریق آن، احساسات خود را به اشتراک بگذارند، موسیقی است. افراد هنگامی که موسیقی هایی که دوست دارند را برای کسی ارسال می کنند، این ذهنیت را پیدا می کنند که طرف مقابل آن ها را درک کرده است.

  با موسیقی مشکلات خود را حل کنید 

  یکی دیگر از قسمت هایی که روان شناس می تواند از طریق موسیقی، شخص مراجعه کننده را بشناسد، این است که شخص مراجعه کننده شروع به نواختن ساز کند. از نحوه نوازندگی هر شخص می توان به مشکلاتی که در زندگی او وجود دارد، پی برد. موسیقی یکی از بهترین راه هایی است که از زندگی واقعی فاصله بگیریم، و با زندگی و احساساتی روبرو شویم که شاید آن را پنهان کرده ایم. یکی از روان شناس ها می گوید: مردم اگر مشکلی داشته باشند، سعی می کنند راهی برای حل کردن مشکل خود با موسیقی پیدا کنند.


 • تهیه و تنظیم توسط اجاره و کرایه باند
  تماس : 09123722683- 021 44285741
  انتشار مطلب در :