با خوندن این مقاله پیانو بد نمی‌خرید!

توضیحات:

 • به نام خدا

  خرید یک پیانوی جدید تصمیمی هیجان انگیز است اما قبل از خرید باید پیانوی مناسبی پیدا کنید و این می‌تواند حسابی دردسرساز باشد! چون  قبل از هر چیز، شما باید با ویژگی‌های یک پیانوی خوب آشنا شوید. سپس یکی از آن پیانوهای ظریف و گران‌قیمت را بخرید.

  امروزه در بازار ابزارآلات موسیقی، پیانوهای متنوعی وجود دارد. اما کدام یک را باید خریداری کنید؟ این کاملا به اطلاعات و آگاهی شما در این زمینه بستگی دارد. در این مقاله قرار است شما را با ویژگی‌های یک پیانوی خوب آشنا کنیم.

  معرفی ساز پیانو

  در اولین قدم باید تصمیم بگیرید که پیانوی دیجیتال می‌خواهید یا پیانوی اکوستیک؟ وقتی تصمیم خود را گرفتید،‌ باید با ویژگی‌های آن‌ها نیز آشنا شوید تا در هنگام خرید دقت نمایید. در این مقاله ما سعی کردیم ویژگی‌های یک پیانو اکوستیک و دیجیتال خوب را برایتان بنویسیم. پس ابتدا به معرفی ویژگی‌های خوب در یک پیانو اکوستیک می‌پردازیم.

   

  ویژگی‌های یک پیانو اکوستیک خوب

  قبل از خرید یک پیانو آکوستیک بزرگ، حتما باید به موارد زیر توجه داشته باشید.

  1. صدا

  قبل از خرید پیانو، سعی کنید صدای آن را امتحان کنید تا مشخص شود که آیا آن صدا را دوست دارید یا نه. این کاملا سلیقه‌ای است؛ برخی افراد صداهای بلند‌تر و زیرتر را ترجیح می‌دهند. در حالی که برخی دیگر صدای ملایم‌تر را دوست دارند.

  به طور کلی، صدایی که کامل و طبیعی باشد را می‌توان صدای خوبی دانست. البته بهتر است با اساتید خود در آموزشگاه موسیقی نیز مشورت کنید. مطمئنا هیچ‌کس بهتر از آن‌ها نمی‌تواند در امتحان صدای پیانو به شما کمک کند.

  علاوه بر موارد بالا، به سازگاری و هماهنگی صدای پیانو گوش دهید. آیا صدای کلیدها هماهنگ‌ است؟ تمام نت‌های پیانو را با قدرتی یکسان پخش کنید و منتظر شنیدن صدایی غیرمنتظره باشید. به هماهنگی در کیفیت صدا نیز دقت داشته باشید.

  به نت‌هایی گوش دهید که بلند‌تر یا ملایم‌تر از بقیه هستند و در حالت عادی، نباید این‌گونه باشند. اگر چنین  بود، با لبخندی پهن از فروشگاه خارج شوید یا از فروشنده بخواهید که پیانوی سالم‌تری در اختیارتان قرار دهد.

  1. کلید‌ها

  اطمینان حاصل کنید که کلیدها سطح صافی دارند و عاری از هرگونه خراش یا ترک هستند. وقتی پیانو می‌نوازید، کلیدها باید از مقاومت کافی برخوردار باشند. اگر برای نواختن و فشردن کلیدها باید همان فشاری که به کیبورد کامپیوتر وارد می‌کنید را اعمال نمایید، پس آن‌ها مقاومت زیادی ندارند.

  1. محل قرارگیری پیانو در خانه

  اگر برای پیانو فضای زیادی در دسترس ندارید، پس باید به ابعاد آن دقت کنید. در این موارد، ترجیحا بهتر است یک پیانوی سنتی یا کوچک انتخاب کنید.

  1. مدت زمان گارانتی

  در مورد پیانوهای بزرگ مانند پیانوهای آکوستیک، ضمانت و گارانتی کالا بسیار مهم است. اکثر پیانوهای جدید حداقل ۵ سال ضمانت دارند.

  1. برند پیانوی اکوستیک

  برخی از برندها معتبرترین و باکیفیت‌ترین پیانوهای اکوستیک را وارد بازار کرده‌اند. این برندها شهرت خوبی دارند و معمولا به عنوان بهترین گزینه جهت خرید پیانو اکوستیک به شمار می‌روند. البته ممکن است در کلاس آموزش پیانو که در آن ثبت نام کرده‌اید، به شما برند خاصی را معرفی کند. ولی ما نیز بهترین برندها را جهت خرید یک پیانوی اکوستیک ذکر کرده‌ایم:

  1. Yamaha
  2. Steinway & Sons
  3. Kawai
  4. Baldwin
  5. Bösendorfer

   

  آیا می‌توانیم یک پیانو اکوستیک دست دوم بخریم؟

  بزرگترین دردسر خرید یک پیانوی نو، قیمت آن است. پیانوهای اکوستیک نو که ویژگی‌ها و صدای خوبی دارند،‌ می‌توانند گران باشند. بنابراین برای کسانی که بودجه زیادی ندارند، خرید پیانوی دست دوم گزینه مناسبی است.

  با این حال این می‌تواند یک تصمیم خطرناک باشد. زیرا پیانوهای دست دوم گارانتی ندارند. در چنین حالتی ممکن است مجبور شوید بابت تعمیر مشکلی که بعدا رو شده،‌ هزینه‌ی زیادی بپردازید. پس  قبل از خرید، دریابید که آخرین تعمیر چه زمانی انجام شده است.

  همچنین راجع به محیط نگه‌داری پیانو نیز مطمئن شوید. چون اگر قبلا در اتاقی نمناک یا آفتاب‌گیر قرار داشته،‌ قطعا با مشکلات زیادی همراه است. به شما توصیه می‌کنیم که قبل از خرید پیانو، یک تکنسین ماهر پیانو را با خود ببرید تا ساز را بررسی کند.

  در حالی که پیانوهای دست‌دوم ارزان‌تر هستند، خدمات تنظیم بیشتری نیاز دارند. پس هزینه‌های شما افزایش پیدا می‌کند. علاوه بر این، یک پیانوی دست دوم ممکن است صدمه دیده باشد یا خراش داشته باشد. برای رفع این خسارت‌ها شاید مجبور شوید هزینه‌های زیادی بپردازید.

  در کل، اگر پیانوی آکوستیک دست دوم در شرایط خوبی باشد، گزینه‌ی مناسبی است. در غیر این صورت، نباید روی سرمایه‌ی خود ریسک کنید.

  اگر قصد خرید پیانوی دیجیتالی ندارید، پس نیازی نیست که به خواندن این مقاله ادامه دهید. چون در ادامه، ویژگی‌های یک پیانو دیجیتال خوب نوشته شده است. ویژگی‌هایی که هنگام خرید باید به آن‌ها دقت نمایید.

  ویژگی‌های پیانو دیجیتال خوب

  سه نوع پیانوی دیجیتال وجود دارد: پیانو بزرگ، پیانو به صورت قائم و پیانوی قابل حمل. هنگام خرید پیانو دیجیتال، باید مراقب این موارد باشید:

  1. صدا

  پیانوی دیجیتال، صدایی را تولید می‌کند که از قبل توسط پیانوی اکوستیک ضبط شده است. تجهیزاتی که برای ضبط این صدا استفاده شده، روی کیفیت صدای پیانوی دیجیتال تأثیر می‌گذارد. یک پیانو دیجیتال خوب باید صدایی گرم تولید کند و میزان دیجیتالی بودن صدای آن خیلی کم باشد. این صدا باید تا حد زیادی از صدای پیانوهای اکوستیک تقلید شده باشد. با این همه، هر کس سلیقه‌ی خاصی دارد. پس هنگام خرید پیانو به این نکته دقت کنید که کدام صدا برای شما خوشایند‌تر است.

  به غیر از کیفیت عمومی صدا، باید به هماهنگی و کیفیت صدا هنگام نواختن آن دقت نمایید. هرچه کیفیت و هماهنگی این صدا بیشتر باشد، صدایی که تولید می‌شود شباهت بیشتری به پیانوی اکوستیک دارد. در نتیجه طبیعی‌تر به نظر می‌رسد.

  1. تعداد کلیدها

  یک پیانو دیجیتال کامل از ۸۸ کلید تشکیل شده است. با این حال، برخی از پیانوهای دیجیتال تنها ۶۱ کلید دارند. برای نوازندگان حرفه‌ای، پیانو با ۸۸ کلید مورد نیاز است. با این حال، اگر شما یک مبتدی هستید که در یادگیری پیانو جدی است، توصیه می‌شود یک پیانو  دیجیتال با ۸۸ کلید تهیه کنید.

  1. polyphony

  Polyphony به حداکثر تعداد صداهایی که یک پیانو می‌تواند در هر زمان تولید کند، اشاره دارد. این بدان معنا است که یک پیانو با ۳۲ نت پلیفونی می‌تواند به طور همزمان ۳۲ نت را تولید کند. نوازندگان سطح متوسط باید پیانوهایی با حداقل ۶۴ نت پلیفونی داشته باشند. برای پیانیست‌های حرفه‌ای، پیانویی با ۱۲۸ نت پولیفونی مطلوب است.

  1. کلیدها

  حساسیت به لمس

  یک پیانو می‌تواند به شیوه‌های مختلفی نسبت به لمس و فشردن کلیدها پاسخ دهد. اگر شما با فشاری معقول به صدایی مناسب رسیدید، پس کیبوردها هیچ مشکلی ندارند. در غیر این صورت پس پیانو در بخش  کیبورد دچار مشکل است.

  وزن کلیدها

  یک پیانوی دیجیتال می‌تواند کلیدهایی بی‌وزن، کلیدهای با وزن متوسط یا کلیدهایی با وزن مجزا و مستقل داشته باشد. تولیدکنندگان برای تقلید از سنگین بودن کلیدهای پیانو آکوستیک، پیانو با کلیدهای سنگین‌ و مستقل را توصیه می‌کنند. پیانوی دیجیتالی با کلیدهای مجزا و سنگین وزن، بهترین گزینه در نظر گرفته می‌شود. زیرا کلیدهای آن‌ها از نزدیک شبیه به پیانوی آکوستیک هستند. این برای پیانیست‌هایی که قصد دارند سرانجام پیانوی آکوستیک بخرند، گزینه‌ی مناسبی است.

  1. سایر ویژگی‌ها

  سایر صداها در پیانو دیجیتال

  یک پیانو دیجیتال تقریبا می‌تواند هر صدایی را از هر ساز دیگری تقلید کند. از ساکسیفون گرفته تا گروه کر. اگرچه این ویژگی زیاد ضروری نیست. اما انتخاب یک پیانو با توانایی تقلید صداهای مختلف، به شما این امکان را می‌دهد تا خوشایندترین صدا را مطابق سلیقه‌ی خود انتخاب کنید.

  ابزارهای آموزشی

  در برخی پیانوهای دیجیتال، ابزار آموزشی وجود دارد که در آموزش پیانو به شما کمک خواهد کرد. از ابزارهای یادگیری رایج می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کلیدهایی که جهت کمک به شما روشن می‌شوند.

  مود Dual، که در آن صفحه کلید به دو بخش تقسیم می‌شود تا بتوانید در همان اکتاو با معلم یا دوست خود، قطعه‌ای بنوازید.

  • مترونوم داخلی

  این بخش به عنوان کمی جهت یادگیری پیانو عمل می‌کنند که به ویژه برای مبتدیان مفید است. با این حال تمام ابزارهای یادگیری مفید نیستند. بنابراین، پیدا کردن یک پیانو با ویژگی‌های اضافی متناسب اهمیت زیادی دارد.

  1. برند پیانو دیجیتال

  برخی از برندها در تولید  پیانوهای دیجیتال معروف‌تر و بهتر هستند. این برندها همیشه  پیانوهایی تولید می‌کنند که دوام و کیفیت بیشتری دارند. ما در ادامه لیست کوتاهی از مارک‌های معتبر را به شما معرفی می‌کنیم:

  1. Yamaha
  2. Casio
  3. Roland
  4. Korg

   


 • تهیه و تنظیم توسط اجاره و کرایه باند
  تماس : 09123722683- 021 44285741
  انتشار مطلب در :