زورخانه

توضیحات:

 • به نام خدا

  ورزش زور خانه ای ورزشی است که قدمت 1000 ساله دارد و در گذشته ها به آن زور خانون گفته می شد . زور خانه به محلی گفته می شود که در آن افراد با زور و بازوی خود می توانند کار های خارق العاده انجام دهنداز وسایل زور خانه می توان به میل و زنجیر اشاره کردو پهلوانان طبق نوایی که مرشدبا تنبک اجرا می کندپهلوانان ورزش می کنند .

  مقدمه

  زور خانه و ورزش های زور خانه طبق شواهد بدست آمده در هیچ کجای جهان وجود نداشته اند و منحصرا به ایران تعلق دارند. مردم ایران به سمت و سوی ورزش باستانی خود گرایش زیادی داشتند و به خاطر همین است که این ورزش ها سینه به سینه ونسل به نسل منتقل شده است . در زمان ما مردم از این ورزش فاصله گرفته اند شاید به دلیل این است که مردم بیشتر افکارغرب گرایانه  را در ذهن خود می پرورانند و اینکار را یک کار دمده تلقی می کنند.

   

  آداب ورزش زور خانه ای

  ورزش زورخانه‌ای آداب و سنتی خاص دارد. آداب و سننی که با پیروی از پهلوانان و دلاوران افسانه‌ای دورهٔ باستانی و تاسی از پیشوای نخستین شیعیان و جوانمردان، خُلق و خوی مردانگی و مروت و جوانمردی را در ورزش کاران برمی‌انگیزد یا نیرو می‌بخشد. این ویژگی‌های نیکو در قالب شعرها و داستان‌هایی به صورت آهنگین و به همراهی «ضرب زورخانه» که مهم‌ترین ساز این نوع موسیقی است، برای برانگیختن ورزشکاران در هنگام ورزش از سوی «مرشد» خوانده می‌شود. ورزش کاران هماهنگ با موسیقی و نوای مرشد، جست و خیر می‌کنند و حرکات زیبای گروهی یا فردی به نمایش می‌گذارند.

   


 • تهیه و تنظیم توسط اجاره و کرایه باند
  تماس : 09123722683- 021 44285741
  انتشار مطلب در :