آیا می دانید کامل ترین ساز در موسیقی چه سازی است؟

توضیحات:

 • به نام خدا

  بسیاری اوقات پیش می آید که والدین چنین سوالی را از ما می  پرسند و به دنبال این هستند تا فرزندشان بهترین ساز یا کامل ترین ساز را بیاموزد!!!

  در ادامه به این سوال پاسخ خواهیم داد که کامل ترین ساز ها کدامند ولی باید بگوییم که اگر به دنبال یادگیری موسیقی برای خود یا فرزندتان هستید خیلی مهم نیست که چه سازی کامل است و چیزهای دیگر نظیر علاقه و حسی که ساز به شما می دهد از اهمیت بیشتری برخوردار است.

  همه ساز هایی که در آموزشگاه موسیقی یا مراکز یادگیری موسیقی کار می شود کامل هستند و هیچ سازی ناقص نیست ولی شاید از گستره صدایی کمتر یا تعداد نت های کمتری برخوردار باشد.

  سازهایی که نت های کمتری دارند یا گستره صدای کمتر حتما به حد خود و برای جوابگویی به کاری که به عهده آنهاست کافی هستند.

  چه سازی کامل است؟

  تعریف های مختلفی از ساز کامل وجود دارد که به نسبت آن می تواند سازها متفاوت باشد.اول باید بدانیم که به دنبال چه سازی هستیم و از سازمان چه انتظاری داریم؟

  اگر به دنبال سازی هستید که بتوانید همراه با آن بخوانید حتما بهترین و کامل ترین ساز برای این منظور ساز گیتار است که نه تنها برای نوازندگی بلکه می توان با آن به بهترین شکل خوانندگی را همراه کرد.

  در تعریف ساز کامل در موسیقی باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  1- از نظر وسعت صدایی

  2-از لحاظ تربیت موسیقایی

  3-از لحاظ همراهی با سازهای دیگر

  4-از لحاظ همراهی با خواندن

  5- از لحاظ سهولت جابجایی و حمل

  وسعت صدایی

  منظور از وسعت صدایی آن است که ساز هم صداهای خیلی بم و هم صداهایی خیلی زیر را داشته باشد و بتوان نت های بالا و پایین را از آن دریافت کرد.

  این قابلیت نه برای نوازندگی صرف بلکه در مواردی چون آهنگسازی و خلاقیت در موسیقی می تواند بسیار حائز اهمیت باشد و لذا کسانی که به دنبال چنین قابلیتی از ساز هستند می توانند به این موضوع توجه داشته باشند.

  البته ساز هایی که این مورد را شامل می شوند کم نیستند اما بدون شک یکی از بهترین آنها ساز پیانو است که برای این منظور ساز بسیار مناسبی است.

  گیتار ، ویلن، کیبورد و …نیز می تواند برای این منظور مناسب باشند.

  تربیت موسیقایی

  منظور از این مورد تربیت گوش موسیقی است که باعث می شود نوازنده درک درستی از موسیقی و صدا ها پیدا کند.

  البته معمولا در موسیقی و برای همه ساز ها این موضوع میسر است اما در سازی مانند ویلن که هیچ جای مشخص شده ای برای نت ها وجود ندارد مسلما این مساله حائز اهمیت بیشتری است و نوازندگان ساز ویلن معمولا از گوش موسیقایی قوی برخورداند.

  برای تقویت این موضوع کلاس های سلفژ نیز پیشنهاد می گردد که می توانید در کنار کلاس ساز از آن بهره ببرید.

  همراهی با سازهای دیگر

  از این بابت که بتوانید به راحتی با سازهای دیگر همنوازی داشته باشید معمولا فرقی بین سازهای مختلف وجود ندارد و همه ساز ها را می توان با سازی دیگر هماهنگ کرد.

  فقط باید توجه داشت که معمولا سازهای ایرانی با سازهای ایرانی و سازهای غربی با هم خانواده خودشان همخوانی بیشتری دارند.

  همراهی با خواندن

  بسیاری موارد پیش می آید که افراد به علت اینکه ذوق خوانندگی دارند، دوست دارند همراه با ساز خود بخوانند.

  اگر این مورد مد نظرتان است بهترین ساز گیتار است که قابلیت نواختن ریتم و آکورد را نیز دارد و می توانید به راحتی آهنگ هایی را که دوست دارید با آن بنوازید و بخوانید.

  ساز پیانو نیز برای برآورده کردن این مورد بسیار ساز مناسبی است.

  هر چند که هر سازی که در آن لب ها و دهان درگیر نباشد می تواند این مورد را برآورده کند اما این مورد به شما نیز بستگی دارد که با چه سازی و چگونه بتوانید ارتباط برقرار کنید.

  سهولت جابجایی و حمل

  یکی از مورادی که شاید برای برخی افراد اهمیت داشته باشد این مورد است که به علت اینکه مدام در سفر هستند یا اینکه دوست دارند سازشان را همراه خود داشته باشند به این مساله توجه می کنند.

   

  برای این منظور باید گفت که سازهای سبک تر و نیز سازهایی که از حساسیت کمتری نسبت به تغییر دما برخوردارند می توانند مناسب تر باشند.

  مانند سازدهنی ، فلوت و …

   


 • تهیه و تنظیم توسط اجاره و کرایه باند
  تماس : 09123722683- 021 44285741
  انتشار مطلب در :