روش یادگیری چند ساز همزمان (و فواید و معایب آن)

توضیحات:

 • به نام خدا

  پل مک کارتنی، پرینس و بک چه وجه مشترکی با هم دارند؟ بله، هر سه آنها هنرمندان موفق و برنده جایزه GRAMMY هستند، اما آنها وجه اشتراک عمیق تری با هم دارند: همه آنها نوازنده چند سازهستند و حداقل در یک آلبوم چندین ساز را نواخته اند. گفته می شود كه پرینس توانایی نواختن 27 ساز مختلف را داشته است.

  در حالی که شما، من یا هر نوازنده جوان دیگری ممکن است هرگز به پای این سه نفر نرسیم، یادگیری چندین ساز می تواند تأثیرات زیادی بر تجربه نوازندگی شما داشته باشد. من به عنوان کسی که بیش از یک ساز می نوازد، می توانم این مسئله را تائید کنم.

  من معتقدم یادگیری چند ساز من را به نوازنده بهتری تبدیل کرده است، البته این کار سختی های خود را دارد. اجازه دهید در ادامه توضیح دهم.

  مزایا

  1- درک بهتر از گروه

  بیشتر اوقات با دیگران موسیقی اجرا خواهید کرد. هر چقدر در مورد نحوه تعامل با آنها بیشتر بدانید، هم گروه بهتری خواهید بود. به عنوان مثال، اگر در یک گروه گیتار می نوازید، آشنایی شما با باس کمک می کند نقش نوازنده باس را بهتر درک کنید و در نتیجه هماهنگی بهتری با او داشته باشید. این مسئله در هر سبک موسیقی یا گروهی صدق می کند.

  2- آشنایی با زبان های مختلف

  هر ساز زبان خاص خود را دارد و هرچه زبان های بیشتری بلد باشید، می توانید ارتباط بیشتری برقرار کنید. آشنایی با یک زبان به یادگیری زبان دیگر کمک می کند، برای مثال وقتی زبان لاتین، فرانسوی و اسپانیایی می دانید انگلیسی را بهتر می آموزید و بالعکس.

  برای مثال: من در دانشگاه تکنوازی ساکسیفون و باس را به صورت همزمان در دو گروه مختلف جاز یاد گرفتم. نوازندگان ساکسیفون و نوازنده های باس به دلیل چالش ها و محدودیت های مختلف هر ساز، معمولا همان قطعات را در تکنوازی خود نمی نوازند. اما از آنجا که من هر دو زبان (ساز) را یاد گرفتم، اکنون می توانم از هر دوی آنها استفاده کنم – مهم نیست که چه سازی می زنم.

  3- تبدیل شدن به یک رهبر موثر

  با یادگیری سازهای بیشتر، به رهبر (موسیقی) بهتری تبدیل خواهید شد، زیرا همانطور که در نکته شماره 1 ذکر کردم، براحتی می توانید نقش همه را درک کنید. لازم نیست به درامر بگویید: “چیزی بنواز که خوب به نظر برسد.” در عوض، می توانید آنچه را می خواهید به او نشان دهید یا به زبان او با او ارتباط برقرار کنید.

  4- اجرای زنده بیشتر

  نوازندگان به دنبال کنسرت های زنده هستند. اگر بتوانید سازهای بیشتری بنوازید، فرصت های بیشتری خواهید داشت. و کنسرت ها به شما پول می دهند. بنابراین، سازهای بیشتر = پول بیشتر. همچنین در صنعت موسیقی مشاغل خاصی برای افرادی که همه نوع ساز را می نوازند وجود دارد. مانند یک بازیکن در بیس بال (که می تواند در پست های مختلفی بازی کند). کسی مانند Meghan Trainor ممکن است در هر آهنگ به نوازنده ساکسیفون احتیاج نداشته باشد. اما اگر بتوانید گیتارو تنبور بنوازید و در پس زمینه آواز بخوانید، شاید بتوانید موقعیت شغلی را بدست آورید که قبلا نمی توانستید.

  5- هنرجویان بیشتر

  اگر می خواهید به نسل بعدی موسیقی دان ها آموزش بدهید، در صورتی که بتوانید بیش از یک ساز تدریس کنید، فرصت بیشتری خواهید داشت. بنابراین، طبق فرمول بالا، سازهای بیشتر = هنرجویان بیشتر = پول بیشتر.

  معایب

  1- همه کاره و هیچکاره

  وقتی انرژی و زمان خود را بجای یک ساز به چندین ساز اختصاص می دهید قطعا نمی توانید آنقدر که باید در تک تک آنها مهارت کسب کنید. ایده خوبی نیست که اجازه دهید هنرجویان شما از این شاخه به آن شاخه بپرند. شاید بهتر باشد به جای اینکه از هر ساز کمی یاد بگیرید استاد یک ساز شوید!

  2- تداخلات احتمالی

  اگر مراقب نباشید، ممکن است تکنیک نوازندگی یک ساز با تکنیک یک ساز دیگر تداخل پیدا کند. این احتمالا بزرگترین مشکل ممکن است. به عنوان مثال: ممکن است بخواهید برای نواختن پیانو از حرکت مچی که برای نواختن طبل استفاده می شود، استفاده کنید. تفکیک آگاهانه تکنیک ها مهم است (و داشتن استادان خوب به این مسئله کمک زیادی می کند).

  3- هزینه بیشتر

  به عبارت ساده، خرید سازها و تجهیزات بیشتر هزینه بیشتری خواهد داشت. (با عرض پوزش از مادر و پدرها.)

  4- اختصاص وقت بیشتر

  تیتر بخودی خود گویا است و نمی توان آن را نادیده گرفت. اگر در گذاشتن وقت برای تمرین ساز اصلی خود مشکل دارید، ممکن است نخواهید با اضافه کردن چیز دیگری مسائل را پیچیده تر کنید. بهتر است تمرکز خود را روی این بگذارید که در یک کار استاد شوید!

  5- انگیزه و حوصله

  در کنار زمان، برای یادگیری سازهای بیشتر به انگیزه و اراده بیشتری نیز نیاز خواهید داشت. کسب مهارت کافی حتی در یک ساز می تواند چالش برانگیز باشد. شاید بهتر باشد وقت خود را صرف ساز اصلی تان کنید، زیرا وقتی که در زدن آن مهارت لازم را داشته باشید نواختن لذت بیشتری خواهد داشت.

   

  در آخر با توجه به اینکه خودم یک نوازنده چند ساز هستم، باید اعتراف کنم که در این مورد کمی تعصب دارم. من فکر می کنم اگر وقت و منابع کافی دارید، یادگیری چند ساز می توند برایتان بسیار مفید و سرگرم کننده باشد و در نهایت، به موسیقی دان بهتری تبدیل خواهید شد. با این حال، توصیه من به مبتدیان این است که تا یک ساز را خوب درک نکردید، سراغ ساز جدید نروید. وقتی یک ساز را تمام و کمال یاد می گیرید یادگیری سازهای دیگر بسیار آسان تر می شود.

  در هر صورت، مطمئن شوید که مربی (استاد) خوبی دارید! این بهترین راه برای یادگیری کارآمد و پیشرفت سریع است.

  روش یادگیری دو یا چند ساز

  فرض کنیم شما روزانه یک ساعت پیانو تمرین می کنید. هر شب بعد از شام، 60 دقیقه مشغول تمرین پیانو می شوید. روی صندلی می نشینید و شروع به نواختن می کنید!

  تمرین های کتاب را انجام می دهید، آنها را بارها تکرار می کنید و در نهایت احساس می کنید انگشت گذاری را یاد گرفته اید. آن را در طول جلسه تمرین تکرار می کنید و در پایان ساعت متوقف می شوید.

  سپس به سایر فعالیت های خود مشغول می شوید و در آخر ساعت 10 شب به رختخواب می روید.

  روز بعد ساعت 7 عصر مجددا به سراغ پیانو می روید و همان صفحات را باز می کنید تا آنچه که روز قبل تمرین کرده اید را مرور کنید. ممکن است عالی نباشید اما بعد از چند بار تلاش، متوجه خواهید شد که مغز شما اطلاعات حیاتی مورد نیاز آن درس خاص را ذخیره کرده است. سپس به صفحه بعدی کتاب می روید. بسیار عالی! اگر به همین روش ادامه دهید در طی چند ماه پیشرفت خوبی خواهید داشت.

  اکنون همان سناریو را در نظر بگیرید با این تفاوت که این بار یادگیری ویولن را نیز وارد معادله کرده اید. ساعت 7 شب است و تا 8 یک ساعت وقت دارید. اما حالا باید دو جلسه تمرین مختلف را در برنامه خود بگنجانید.

   

  بنابراین نیم ساعت پیانو تمرین می کنید. کم کم شروع به یادگیری می کنید اما درست در همین لحظه باید تمرین خود را متوقف کرده و در طول نیم ساعت باقیمانده ویولن تمرین کنید. خیلی زود با تغییر کنار می آیید و مشغول نواختن مقیاس های ویولن می شوید درست مانند نایجل کندی. اما بعد از حدود 15 دقیقه احساس خستگی می کنید و تمرکز خود را از دست می دهید. در نهایت، ساعت 8 شب می رسد و تمرین تمام می شود!

  به سراغ کارهای دیگرتان می روید و بعد طبق معمول می خوابید.

  در طی چند ماه آینده، ممکن است متوجه شوید که در هیچکدام از سازها آنچنان که انتظار داشتید پیشرفت نکرده اید و اگر روی یک ساز متمرکز می شدید به نتیجه بهتری می رسیدید.

  سرعت پیشرفت شما کند شده است. چرا؟ معلوم است، به این دلیل که شما به طور کلی زمان کمتری را به هر ساز اختصاص می دهید.

  بنابراین تصمیم می گیرید که در برنامه تمرین خود تغییری ایجاد کنید به این صورت که بجای یک ساعت دو ساعت پشت سر هم تمرین کنید. یک ساعت پیانو و یک ساعت ویولن. شما مصمم هستید و هر روز که پای پیانو می نشینید، بیشتر و بیشتر به بتهوون شباهت پیدا می کنید. اما این روال طاقت فرسا و طولانی وقتی برای استراحت برای شما باقی نمی گذارد. هر شب پس از تمرین خسته به رختخواب می روید.

  پس از چند ماه، متوجه می شوید که هنوز هم خیلی پیشرفت نکرده اید و هر شب خسته و عصبی هستید. دیگر زمانی برای استراحت ندارید و از اینکه نواختن این سازها وقت شما را بطور کامل می گیرد، دلخورهستید. به زودی تصمیم می گیرید یک شب بجای ویولن سریال هایNetflix را تماشا کنید و شب دیگر بجای پیانو این کار را انجام می دهید! این اتفاق آنقدر تکرار می شود تا اینکه در نهایت، بدون پیشرفت واقعی، اعتماد به نفس خود را از دست می دهید و تمرین را کاملا متوقف می کنید. کم کم روی ویولن و پیانو گرد و غبار می نشیند!

   

  ناراحت کننده است اما چیزی است که اغلب اتفاق می افتد. لزوما لازم نیست مربوط به دو ساز باشد. گاهی اوقات یک طرفه قضیه یک ساز و طرف دیگر مطالعه برای امتحانات است. گاهی اوقات هم یادگیری ساز جدید در کنار یک کار تمام وقت!

  اما برای حل مشکل یک راه حل بسیار ساده و کارآمد وجود دارد که بسیاری از ما آن را در نظر نمی گیریم. از نظر علمی تایید شده است که استراحت بعد از یک دوره توجه و تمرکز به مغز در حفظ اطلاعات کمک می کند. با حذف زمان استراحت، به مغز خود فرصت پردازش آنچه که تازه آموخته اید را نمی دهید. در نتیجه اطلاعات مورد نظر در حافظه طولانی مدت ذخیره نمی شود و از بین می رود.

  یادگیری کدام ساز راحت است؟ (از زبان کارشناسان)

  اکنون پرسش این است که برای موفقیت چه باید کرد؟ آنچه من در اینجا به طور خلاصه بیان می کنم چیزی است که می توانید در تمام جنبه های زندگی خود اعمال کنید. هر زمان که نیاز به یادگیری همزمان دو مهارت داشتید به این مقاله رجوع کنید و مراحل زیر را بررسی کنید.

  برای یادگیری همزمان دو ساز به یک روتین تمرین مناسب نیاز دارید. در چک لیست زیر فردی که در حال یادگیری دو ساز (پیانو و ویولن) است را در نظر گرفته ایم.

  چک لیست

  • شما باید در هر جلسه یک ساعت به هر ساز اختصاص دهید.
  • اگر نمی توانید دو ساعت تمرین در روز داشته باشید، جلسات تمرینی خود را در چند روز تقسیم کنید.

  مثلا:

  شنبه – 1 ساعت پیانو

  یک شنبه – 1 ساعت ویولن

  دوشنبه – 1 ساعت پیانو

  سه شنبه – 1 ساعت ویولن

  • پس از هر ساعت تمرین، یک ساعت را به استراحت یا یک کار غیر مرتبط اختصاص دهید. (قدم بزنید، شام درست کنید، کتاب بخوانید، ورزش کنید.)
  • اگر می توانید دو ساعت تمرین در یک روز داشته باشید، باید حداقل یک ساعت با هم فاصله داشته باشند. پس از یک ساعت تمرین پیانو قبل از اینکه یک ساعت دیگر را به ویولن اختصاص دهید، به یک ساعت استراحت نیاز دارید. به یاد داشته باشید که پس از تمرین ویولن نیز باید یک ساعت استراحت کنید.
  • اگر نمی توانید هر روز تمرین کنید، اشکالی ندارد- اما در صورت امکان روزهای خاصی را به هر تمرین اختصاص دهید. سعی کنید حداقل 1 ساعت روز تمرین داشته باشید.

  چه سازهایی را می توان همزمان یاد گرفت؟

  هر سازی را که بخواهید، هیچ قانونی برای این کار وجود ندارد. بعضی از افراد می گویند شما باید دو ساز از دو خانواده مختلف را یاد بگیرید، مثلا ویولونسل و شیپور فرانسوی. اما هیچ شواهدی برای این ادعا وجود ندارد. توصیه ما این است که سازهایی را انتخاب کنید که دوست دارید و از آنها لذت ببرید.

  اگر به دنبال پیشنهاد خاصی هستید، می توانم پیشنهاد کنم که حداقل یکی از انتخاب های شما باید پیانو باشد. پیانو یک سازه پایه است و درک تئوری موسیقی آن کمک شایانی به شما می کند.

  آیا باید دو ساز از یک خانواده را یاد بگیرم؟ (زهی، بادی و غیره)

  در مورد این مسئله هیچ قانونی وجود ندارد. این زندگی شماست. هر طور که مایل هستید زندگی کنید، آزاد باشید و هر سازی که می خواهید را یاد بگیرید.

  یادگیری همزمان دو ساز چه معایبی دارد؟

  با یادگیری دو ساز موفقیت بزرگی بدست می آورید و در نهایت به چیزی دست می یابید که افراد زیادی در جهان به آن دست نمی یابند. شما می توانید درک کنید که نواختن دو ساز مختلف چه حسی دارد. یک روز نوازنده شیپور فرانسوی ارکسترال هستید و روز دیگر در حال نواختن ساز دهنی!

  ارتباط بین افزایش توانایی های شناختی با نواختن چند ساز چیزی است که دانشمندان تأیید کرده اند.

  اگر بخواهم به معایب آن اشاره کنم، باید بگویم زمان می برد.

  اما هر چیزی که ارزش یادگیری داشته باشد زمان بر است. مطمئنا دوره های سختی را طی خواهید کرد که نمی خواهید تمرین کنید و ممکن است خود را لعنت کنید که چرا فکر کردید یادگیری دو ساز ایده خوبی است. حتی ممکن است من را نفرین کنید! اما در نهایت راضی خواهید بود.

  سوالات مرتبط

  آیا می توانم همزمان بیش از دو ساز را یاد بگیرم؟

  هیچ چیز مانع شما نخواهد شد اما اگر از من می پرسید برای هر کس دو ساز کافی است. اما اگر مجبور به انجام چنین کاری هستید، به چک لیست بالا نگاه کنید و اطمینان حاصل کنید که زمان استراحت و فاصله بین جلسات را در نظر گرفته اید.

  آیا یادگیری چند ساز توجیه اقتصادی دارد؟

  مسلما بله، اگر شما یک نوازنده چند ساز باشید، احتمالا از پردرآمدترین افراد شاغل در زمینه موسیقی خواهید بود. این نوازندگان استخدام می شوند تا بسته به پروژه در استودیوهای ضبط و پخش تعدادی ساز در سبک های مختلف بنوازند. در واقع تنها در این صورت است که می توانید با درآمد حاصل از موسیقی زندگی خود را تأمین کنید.

   


 • تهیه و تنظیم توسط اجاره و کرایه باند
  تماس : 09123722683- 021 44285741
  انتشار مطلب در :