تئوری موسیقی چیست؟ آموزش به زبان ساده برای مبتدی ها

توضیحات:

 • به نام خدا

  اصطلاح «تئوری موسیقی» ممکن است شما را بترساند؛ اما این کلمات ترسناک می توانند بخوبی و سریعا موسیقی شما را ارتقا بخشند. به شرطی که با آنها آشنا باشید.

  اطلاع از تئوری به شما کمک می کند بتوانید متن یک موسیقی جالب تر، پیچیده تر و احساسی تر بنویسید. همه آنچه شما نیاز دارید قدرت درک تئوری موسیقی است. پس بیایید شروع کنیم!

  دلتان می خواهد آهنگ های باورنکردنی بسازید؟ خب، باید بدانید ترانه سرایی مهم است، اما اگر ضبط های شما حرفه ای به نظر نرسد، در شنیدن مشکل خواهید داشت. به همین دلیل است که ما امروز در یک مأموریت این مطلب را برای افرادی ارائه کرده ایم که بدنبال تمام چارچوب ساخت موسیقی آماده برای رادیو در خانه می‌گردند.

  اگر می خواهید ترکیب های شما حرفه ای به نظر برسند، فقط لازم است 7 گام را طی کنید.

  تئوری موسیقی چیست؟

  تئوری موسیقی زبان موسیقی است. شاید بتوانید به شکل موسیقی صحبت کنید؛ اما تئوری موسیقی نحوه خواندن و نوشتن موسیقی را به شما می آموزد. این مساله به شما کمک می کند تا راحت تر به شکل و لحن موسیقی صحبت کنید.

  تئوری اساساً چگونگی و چرایی نهفته در پس موسیقی است.

  چرا این نت ها با هم کار می کنند؟ چگونه آکوردهای این ملودی را پیدا می کنید؟ تئوری می تواند پاسخ این سوالات را به شما بگوید. یادگیری تئوری موسیقی به شما کمک می کند موسیقی را برای خود و سایر موزیسین ها توضیح دهید. این سیستمی است که نوازندگان از طریق آن با یکدیگر صحبت می کنند.

   

  وقتی می شنوید «تئوری موسیقی»، ممکن است فکر کنید این اصطلاح مناسب دانشگاهیان و نوازندگان مغرور است. اما این اصلاً درست نیست. شما می توانید مهارت و دانش موسیقی خود را ارتقا دهید. فقط کافیست برخی از تئوری های اساسی موسیقی را یاد بگیرید.

  و صد البته اینکه اصلا نیازی به صرف پول هنگفت برای یک دوره یا یک معلم موسیقی ندارید. تنها کاری که باید انجام بدهید این است که مطلب امروز ما را به دقت مطالعه کنید.

  فرهنگ های مختلف چارچوب های موسیقی متفاوتی دارند. در اینجا ما فقط می خواهیم به تئوری موسیقی «غربی» بپردازیم. خیلی خب! بیایید دست به کا شویم!

   ملودی، هارمونی و ریتم

  این سه عنصر در قلب موسیقی قرار دارند. بنابراین آنها به طور طبیعی، جنبه های اصلی تئوری موسیقی هستند.

  بیایید هر کدام از این عناصر را به شکل دقیق تری بررسی کنیم.

  ملودی چیست؟

  ملودی ترکیبی از نت های متوالی است که به عنوان یک واحد با هم کار می کنند. توجه کنید که ما چگونه «ملودی» را به جای چیزی مانند «نت های اصلی این آهنگ» بکار می بریم.

  ملودی یک آهنگ تقریبا همیشه به یادماندنی ترین قسمت آن آهنگ است. به آهنگ مورد علاقه خودتان فکر کنید. احتمالاً درست به سمت ملودی آن کشیده می شوید. ما جملاتی مانند، «هی، آیا آن آهنگی که پخش می شود را می شناسی…» می گوییم و سپس ملودی را می خوانیم.

  هارمونی چیست؟

  هارمونی یک یا چند آهنگ است که در بالای ملودی قرار گرفته است. هر یک از نت ها در هارمونی با نت در ملودی مطابقت دارد. آنها با هم آهنگ می شوند، اما هرکدامشان آهنگ های متفاوتی دارند.

  هارمونی همچنین می تواند به نت هایی که یک آکورد می سازند، کیفیت آن آکورد و پیشرفت های آکورد اشاره کند. وقتی به آن فکر می کنید، آکوردها فقط چندین نت هستند که همزمان پخش می شوند. که این بهترین تعریف هارمونی است.

  ریتم چیست؟

  از نظر فنی، ریتم شامل تقسیم ضربات به تکرار توالی بر اساس سرعت یا سرعت آهنگ است؛ اما اگر واقع بینانه صحبت کنیم، ریتم شیار و کانال یک آهنگ است. بعضی از افراد به طور طبیعی ریتم خوبی دارند، بقیه قطعاً ندارند.

  خوشبختانه، شما می توانید ریتم را با تئوری موسیقی و تمرینات زیاد یاد بگیرید. ریتم شامل مقیاس هایی است که از ضربات تشکیل شده است. این مقیاس ها در طول آهنگ تکرار می شوند.

  یک نت خوانی به شما می گوید که تعداد ضربان ها در هر اندازه گیری چند است. رایج ترین نت خوانی ها 4/4 و 3/4 است. بنابراین در یک نت خوانی 4/4، شما یک گروه چهار تایی دارید که بین هر ضرب زمان برابر است. این گروه چهار بیتی در فواصل منظم تکرار می شود.

  به همین دلیل است که می شنوید درامرها با «1 ، 2 ، 3 ، 4 …» شمرده می شوند. همچنین نت خوانی هایی وجود دارد که عادت به استفاده از آنها دشوار است. اما همین که یاد بگیرید در آن نت ها بنوازید، می تواند دنیای کاملا جدیدی را به رویتان باز کند. به عنوان مثال ، نت خوانی 5/4 برای اکثر ما طبیعی نیست.

  پنج ضربه در یک مقیاس ؟ غیرطبیعی است؛ اما اگر بتوانید نواخت در داخل آن را یاد بگیرید، می تواند آهنگ شما را بسیار جالب کند. در هر مقیاس، یک ضربان وجود دارد (معروف به ضربه قوی)، که همان 1 ضربان است، اولین ضربان در هر مقیاس.

  BPM به معنای ضربات در دقیقه است. هرچه BPM بیشتر باشد، سرعت آهنگ کلیک سریعتر خواهد بود. اینها عناصر اصلی ریتم هستند که به شما کمک می کنند شیار یا کانالی در آهنگ خود ایجاد کنید.

  تفاوت بین یک گام اصلی و گام مینور (جزئی)

  تفاوت گام اصلی و گام مینور(جزئی) در چیست؟

  ساده ترین راه برای توضیح آن اینست. گام های اصلی مثبت تر به نظر می رسند در حالی که گام های مینور بیشتر منفی به نظر می رسند. اگرچه این یک نقطه شروع خوب است، اما همیشه اینطور نیست.

  برای درک واقعی تفاوت گام اصلی و گام مینور(جزئی)، باید اشکال اساسی مقیاس های اصلی و جزئی را بررسی کنیم.اکنون بیش از دو مقیاس وجود دارد. یا شاید هم بیشتر!

  اکثر موسیقی های مدرن از 48 مقیاس موسیقی تشکیل شده اند. اما نگران نباشید، ما فقط مقیاس های اصلی و جزئی(جزئی) را در این مطلب بیان خواهیم کرد.

  مقیاس اصلی برای توصیف فضای بین نت ها از این فرم پیروی می کند:

  نت کامل -نت کل – نیم گام – نت کامل – نت کامل – نت کامل – نیم گام. بنابراین مقیاس اصلی G چنین است:

  G – A – B – C – D – E – F♯ – G

  از طرف دیگر ، مقیاس گام مینور (جزئی) از فرم زیر پیروی می کند:

  نت کامل – نیم گام – نت کامل – نت کامل – نیم گام – نت کامل – نت کامل

  بنابراین مقیاس مینور G چنین است:

  G – A – B♭ – C – D – D♯ – F – G

  برای هر کلید می توانید از این فرم های اصلی و مینور (جزئی) استفاده کنید. به عنوان یک مبتدی با تئوری موسیقی، این دو مقیاس بهترین محل برای شروع است.

  آکورد چیست؟

  آکورد ترکیبی از نت است که همزمان پخش می شود. آکوردها خیلی سریع پیچیده می شوند. بنابراین ما فقط می خواهیم روی چهار نوع اصلی متمرکز شویم، که دو نوع از آنها حتی اغلب استفاده نمی شوند.

  آکورد اصلی

  آکورد اصلی شامل نت ریشه، یک سوم اصلی و یک پنجم کل است. این موارد به نت های موجود در مقیاس اشاره دارد. این می تواند نت کلید باشد (نت ریشه ای) و نت های سوم و پنجم در مقیاس اصلی. بنابراین آکورد G اصلی G ، B و D است.

   

  آکوردهای اصلی احساس حل و تکمیل و کامل بودن می کنند، گویی که به خانه رسیده اند. همچنین می توان آنها را به عنوان آکوردهای با صدای مثبت تصور کرد.

  آکورد مینور (جزئی)

  آکوردهای جزئی شامل نت ریشه، یک سوم جزئی و یک پنجم کل است. سوم جزئی، سومین نت در مقیاس جزئی است و پنجمین نت، نت پنجم در مقیاس است. بنابراین آکورد مینور (جزئی) G دارای نت G ، B ♭ و D است.

   

  حتی اگر یک آکورد عمده فقط یک نت تفاوت داشته باشد، آکورد مینور احساس غم یا اندوه می کند. مثل اینکه از خانه خارج شده اید.

  اما همه اینها بستگی به زمینه استفاده از آنها دارد. احساس آنها بسته به نقش آنها در پیشرفت آکورد تغییر می کند.

  آکوردهای کاسته

  آکوردهای کاسته شامل نت ریشه، یک سوم جزئی و یک تریتون بالای نت ریشه است. (تریتون شش نیم گام یا نیم پله است.) بنابراین یک آکورد کاسته G دارای نت G ، B ♭ و D ♭ است.

   

  این آکوردها باعث می شوند همه چیز را در تنش و حل نشده حس کنیم. آنها به خوبی بین آکورد کار می کنند. به عنوان بدون توقف برای آکورد بعدی در توالی.

  آکوردهای افزوده شده

  آکوردهای افزودنی از نت ریشه، یک سوم عمده و یک پنجم برجسته بالای ریشه تشکیل شده اند. (یک پنجم مطرح شده هشت نیم گام یا نیم مرحله است.) بنابراین یک آکورد افزودنی G دارای نت های G ، B و D♯ است.

   

  این آکورد ها عجیب و غریب و قطعاً حل نشده هستند. افراد به ندرت از آنها استفاده می کنند، اما در صورتی که عاقلانه از آن ها استفاده شود می توانند موثر باشند. ایجاد شگفتی ابزاری قدرتمند در انبار مهمات یک ترانه سرا است.

  تئوری موسیقی و ترانه سرایی

  شما بدون دانستن نظریه موسیقی می توانید آهنگ بنویسید؛ اما تئوری می تواند تأثیر بسزایی در پیچیدگی آهنگ های شما داشته باشد. تئوری می تواند به جالب تر شدن آهنگ های شما کمک کند.

  در ادامه برخی از تأثیرات مثبت تئوری موسیقی در ترانه سرایی را برایتان آورده ایم.

  توالی جالب توجه آکوردها

  هنگامی که از تشکیلات اساسی آکورد آگاهی یافتید، می توانید آنها را در هر کلیدی که در آن می نویسید اعمال کنید.پس از نوشتن مراحل آکورد، دقتی عمیق تر خواهید داشت.

  شاید شما در پایان یک بیت شعری احساسی وهم آور و حل نشده می خواهید. چیزی که باعث ایجاد انتظار و تعلیق می شود. در این صورت، سعی کنید از آکورد کوچک یا بزرگ استفاده کنید.

  شاید بخواهید آهنگی را برای جدا کردن بنویسید و بخواهید که آن احساس غم انگیز و تلخ و شیرینی داشته باشد. شما می دانید که چگونه آکورد های جزئی را بنوازید، بنابراین همه چیز آماده است.

  دانستن آکوردهای اساسی دروازه ای برای یادگیری آکوردهای پیچیده تر است. در نهایت می توانید وارد دایره پنجم شوید. این به شما کمک می کند تا در پیشرفت آکورد خود بدانید که به کجا بروید. به طور کلی، پیشرفت های آکورد شما می توانند جالب تر باشند. و این همان چیزی است که ما ترانه سراها به دنبال آن هستیم، درست است؟

  تنظیم دقیق و پیچیده تر آهنگ

  شما شکل گیری اساسی مقیاس های اصلی و جزئی را می دانید. بنابراین این امر بلافاصله به شما امکان می دهد ابزار دقیق تری ایجاد کنید. ترازوها ابزاری هستند که می توانید برای نوشتن ریف ها، ملودی ها و حتی تکنوازی های جالبتر از آنها استفاده کنید. از آنجا که مقیاس را می دانید، نوشتن ملودی و هارمونی بهتر برای همراهی با آنها آسان تر خواهد بود.

   نت خوانی متفاوت

  همانطور که گفتم، یک نت خوانی از تعداد مشخصی ضرب در یک معیار ساخته شده است. اکنون که این را می دانید، می توانید با نت خوانی عجیب و غریب بازی کنید. می خواهید یک چرخه هفت ضربان بازی کنید؟ نت خوانی 7/8 را امتحان کنید.

   

  دنبال ماجراجویی هستید؟ آهنگی را با نت خوانی 11/8 بنویسید. برای یادگیری آن زمان با نت خوانی لازم است. اما با دانستن اینکه نت خوانی چگونه کار می کند، خود را آماده پذیرش احساسات ریتمیک جدید می کنید. روش خواندن نت موسیقی (نت های موسیقی روی خط حامل)

  احساسات عمیق تر

  همه این عناصر می توانند به شما کمک کنند آهنگ های احساسی بیشتری ایجاد کنید. فقط داشتن این دانش به شما یک مجموعه بزرگتر از عناصر موسیقی می دهد تا از آنها استفاده کنید. اکنون، وقتی می خواهید آهنگ شما احساس خاصی داشته باشد، ابزارهایی برای تحقق آن دارید.

  به همین دلیل است که هر ترانه سرا و تهیه کننده باید تئوری موسیقی پایه را بیاموزد. شما چیزی برای از دست دادن ندارید و فقط موسیقی بهتری برای به دست آوردن دارید.

  7 قدم برای میکس های حرفه ای در خانه

  ترانه سرایی عالی مهم است، اما اگر ضبط صدای شما خوب نباشد، به جایی نخواهید رسید. اگر قدم مهمی را از دست ندهید، می توانید با موسیقی کاملاً آماتور همیشه مشغول باشی.

  برای اینکه اثری به یک آهنگ خوب و یک میکس حرفه ای تبدیل می شود کار خیلی زیادی لازم دارد. در واقع منظور ما کار بسیار طاقت فرسا است.

  اما اگر به شما بگویم که برای ساختن موسیقی آماده رادیو در خانه نیازی نیست متخصص (با سالها تجربه) باشید چه می کنید؟

  خب… این حقیقت دارد. به احتمال زیاد شما قبلاً وقت، پول و تلاش خود را برای کارهای اشتباه تلف کرده اید. بیشتر ما این کار را می کنیم. ما سالها با تمرکز روی موارد اشتباه وقتمان را تلف می کنیم.

  حالا سوال اینجاست که اگر بخواهید سریع نتیجه بگیرید، باید روی چه چیزی تمرکز کنید؟

  سایر مطالب ما را دنبال کنید تا همه چیز دستتان بیاید. با این رویکرد جدید، شما دقیقاً می دانید که وقت و انرژی خود را کجا خرج کنید و دیگر با روند ضبط و میکس احساس سردرگمی و گرفتاری نخواهید کرد.


 • تهیه و تنظیم توسط اجاره و کرایه باند
  تماس : 09123722683- 021 44285741
  انتشار مطلب در :