چرا از گوش دادن به موسیقی لذت می‌بریم؟

توضیحات:

 • به نام خدا

  نظریه‌ها چه می‌گویند؟
  این احتمال وجود دارد که علاقه ما به موسیقی به طور اتفاقی شکل گرفته باشد. ما همواره از احساسات خود برای هدایت ترس‌ها و موقعیت‌های اجتماعی مختلف بهره می‌گیریم. شاید ریتم و آهنگ موسیقی نیز قسمت‌های مرتبط با احساسات مغز را تحریک ‌کنند.

  مطالعات نشان می‌دهد هنگامی که به موسیقی گوش می‌دهیم، مغز دوپامین ترشح می‌کند و به همین دلیل، احساس رضایت می‌کنیم. تحقیقاتی نشان داد هنگامی که یک قطعه موسیقی به اوج خود می‌رسد، میزان ترشح این ماده به شدت افزایش می‌یابد و احساس هیجان به شنونده منتقل می‌گردد.

  دلیل دیگری که در این زمینه مطرح می‌گردد، علاقه ما به دنبال کردن الگوهاست. شناسایی الگو‌ها، مهارتی ضروری برای زنده ماندن به شمار می‌رود. مثالی درباره این دانستنی می‌زنیم؛ اگر شما بوی دود را حس کنید، ایده فرار به علت آتش سوزی در ذهن‌تان شکل خواهد گرفت. موسیقی نیز یک الگوست و ما به طور مداوم ملودی‌ها، هارمونی‌ها و ریتم‌های احتمالی را پیش بینی می‌کنیم.

  دوپامین

  هنگامی که به یک قطعه گوش می‌دهیم، ریتم باعث می‌شود که ما وارد فرآیندی به نام «همراهی با جریان» شویم. اگر گام‌های آهنگ سریع باشد، روند ضربان قلب و الگوی تنفسی ما برای هماهنگی با آن، تسریع می‌گردد. این برانگیختگی می‌تواند توسط مغز به عنوان هیجان تعبیر شود. اگر موسیقی بیشتر مورد رضایت باشد، این همراهی افزایش خواهد یافت.

  نظریه دیگری که در این رابطه وجود دارد، این است که هنگام شنیدن یک ترانه، قسمت هایی از مغز که به هنگام سخنرانی به کار گرفته می‌شود، تحریک می‌گردند.

  هنگامی که به سخنرانی می‌پردازیم، مغز ما در به کارگیری احساسات، خیلی خوب عمل می‌کند. دانستن این نکته که اطرافیان ما خوشحال، ناراحت، عصبانی یا ترسان هستند، برای سخنرانی امری ضروری است. بسیاری از این اطلاعات در تن صدای فرد نمایان می‌شود. اگر صدای فرد رسا باشد، احتمالا خوشحال است و اگر لرزان باشد، ترس شخص را نشان می‌دهد.به همین علت در هنگام گوش دادن به موسیقی، احساسات ما نیز درگیر می شود.


 • تهیه و تنظیم توسط اجاره و کرایه باند
  تماس : 09123722683- 021 44285741
  انتشار مطلب در :